Egy hét kultúra 2021/01.

  • Narancs
  • 2021. január 6.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt.

DANTE A firenzei Uffizi képtár Dante Alighieri (1265–1321) halálának 700. évfordulója alkalmából lepte meg a nagyközönséget egy rendhagyó online bemutatóval. „A riveder le stelle”: Dante illustrato: un omaggio per i 700 anni dalla morte del Sommo Poeta című webkiállítás a kora reneszánsz költő legismertebb művéhez, az Isteni színjátékhoz készült, ritkán látható, 16. századi illusztrációkat tartalmazza. A 88 fekete és vörös ceruza-, illetve tintarajzot az olasz manierista festő, Federico Zuccari készítette 1586 és 1588 között, sérülékenységük miatt pedig mindeddig csupán kétszer voltak kiállítva. A rajzok eredetileg a dráma szövegével együtt, kötetben voltak összefűzve. Az online kiállítás ennek rekonstrukcióját is felkínálja, közli az illusztrációkhoz tartozó szövegrészeket is. A nemcsak Dante iránt érdeklődő nagyközönség, hanem a kutatók és diákok számára is izgalmas anyagot január 1-jén tették ingyenesen elérhetővé.

ATHÉN Új honlapját 2020 decemberének végén indította el az athéni Akropolisz Múzeum. Nagyszabású digitalizációs programjuk eredményeként ráadásul a teljes gyűjteményt elérhetővé tették online, így gyakorlatilag a görögországi múzeumok közül elsőként hoztak létre digitális archívumot. A több mint 2 ezer ókori műkincs adatait, fotóit és részletes – ismeretterjesztő és tudományos igényű – leírását tartalmazó katalógust és adatbázist ingyenesen böngészheti bárki, aki a múzeum honlapjára téved, de a páratlan emlékek végigjárhatók teremről teremre, vagy akár egy interaktív idővonalon is. Külön felülettel készültek emellett a gyerekeknek is, akik az Acropolis Museum Kids oldalon kifejezetten nekik szóló tartalmakon, játékokon és szórakoztató ismeretterjesztő anyagokon keresztül ismerhetik meg az ókori görög kultúrát és annak ránk maradt emlékeit.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.