Egy hét kultúra 2021/03.

  • Narancs
  • 2021. január 20.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt.

LUMEN Ha be nem lehet menni, nézzük meg, mi van kint – ezzel a gondolattal érdemes végigsétálni a bécsi MuseumsQuartier (MQ) udvarán. Szerencsére tesznek azért, hogy elég legyen sétálgatni, január 13. és március 10. között ugyanis Johannes Rassnak, a konceptuális művészet egyik osztrák képviselőjének fény- és hanginstallációját állítják ki az MQ-udvarán álló, körüljárható „üvegdobozban”, az Art Boxban. A 125 állólámpából, színes LED-ekből és 3D-s fény- és hangjátékból álló „lámpaerdő” olybá tűnik, mint egy önálló, önmagába zárt ökoszisztéma. A lámpák összessége is izgalmas látvány, de a mű 16.30 és 20.30 között „kel életre”, így a leginkább ilyentájt érdemes arra venni az irányt.

DONATELLO Egy évszázadok óta a fabrianói Szent Domonkos-templomban őrzött faszoborról derítették ki a vizsgálatok, hogy azt a neves 15. századi szobrász, Donatello készíthette. A szobor Veronai Szent Péter (San Pietro Martire) 13. századi katolikus hitszónokot ábrázolja, aki amellett, hogy eretnekeket térített, Lombardia inkvizítora is volt, majd vértanúhalált halt. Úgy másfél évtizede merült fel a gyanú, hogy az addig 19. századi ismeretlen művésznek tulajdonított alkotás sokkal korábbi, sőt nem is egy ismeretlen készítette, hanem maga a neves reneszánsz szobrászmester. A gyanút aztán a kutatások megerősítették, és immár a téma legnagyobb szakértőjének tekintett Giancarlo Gentilini is véglegesen Donatellónak tulajdonítja a művet, amelynek értéke az egymillió eurót is elérheti. A szobor hosszú restaurálási folyamaton esett át, s Fabriano város képtárába került.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."