Egy hét kultúra 2021/03.

  • Narancs
  • 2021. január 20.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt.

LUMEN Ha be nem lehet menni, nézzük meg, mi van kint – ezzel a gondolattal érdemes végigsétálni a bécsi MuseumsQuartier (MQ) udvarán. Szerencsére tesznek azért, hogy elég legyen sétálgatni, január 13. és március 10. között ugyanis Johannes Rassnak, a konceptuális művészet egyik osztrák képviselőjének fény- és hanginstallációját állítják ki az MQ-udvarán álló, körüljárható „üvegdobozban”, az Art Boxban. A 125 állólámpából, színes LED-ekből és 3D-s fény- és hangjátékból álló „lámpaerdő” olybá tűnik, mint egy önálló, önmagába zárt ökoszisztéma. A lámpák összessége is izgalmas látvány, de a mű 16.30 és 20.30 között „kel életre”, így a leginkább ilyentájt érdemes arra venni az irányt.

DONATELLO Egy évszázadok óta a fabrianói Szent Domonkos-templomban őrzött faszoborról derítették ki a vizsgálatok, hogy azt a neves 15. századi szobrász, Donatello készíthette. A szobor Veronai Szent Péter (San Pietro Martire) 13. századi katolikus hitszónokot ábrázolja, aki amellett, hogy eretnekeket térített, Lombardia inkvizítora is volt, majd vértanúhalált halt. Úgy másfél évtizede merült fel a gyanú, hogy az addig 19. századi ismeretlen művésznek tulajdonított alkotás sokkal korábbi, sőt nem is egy ismeretlen készítette, hanem maga a neves reneszánsz szobrászmester. A gyanút aztán a kutatások megerősítették, és immár a téma legnagyobb szakértőjének tekintett Giancarlo Gentilini is véglegesen Donatellónak tulajdonítja a művet, amelynek értéke az egymillió eurót is elérheti. A szobor hosszú restaurálási folyamaton esett át, s Fabriano város képtárába került.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).