Egy hét kultúra 2021/13.

  • Narancs
  • 2021. március 31.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt.

PROUST Kötetet jelentetett meg Marcel Proust (1871–1922) eddig kiadatlan írásaiból a francia Gallimard kiadó. A 20. század egyik legikonikusabb regényét szerző Proust ezen szövegei 1908-ban készültek, épp a nagy mű, Az eltűnt idő nyomában kigondolásának időszakában, és a kiadó közlése szerint a nagyregény legkorábbi verziójának részleteibe adnak betekintést. A Les soixante-quinze feuillets et autres manuscrits inédits (Het­ven­öt lap és más kiadatlan kéziratok) című kötetet Nathalie Mauriac egyetemi tanár, a regényíró fivérének, Robert Proustnak a dédunokája állította össze abból a kéziratgyűjteményből, amelyet Bernard de Fallois könyvkiadó 2018-as halálakor hagyományozott a Bibliothèque nationale de France-ra.

TOLKIEN Először készül J. R. R. Tolkien eredeti rajzaival és illusztrációival kísért kiadás A Gyűrűk Ura regényből. Az új köteteket a Houghton Mifflin Harcourt Books & Media gondozza, várhatóan októberben kerülnek majd a polcokra. Tolkien nem kapott képzőművészeti képzést, életében szerényen viszonyult rajzaihoz és festményeihez, ugyanakkor a sokoldalú szerző munkásságához az írás mellett ezek az alkotások is teljes mértékben hozzátartoznak. Illusztrációit az utóbbi években egyre több kiadványban ismerhette meg a nagyközönség, emellett 2018-ban New Yorkban, Oxfordban és Párizsban egy részüket ki is állították.

ADAMS 42: The Wildly Improbable Ideas of Douglas Adams címen adják ki a szerző hagyatékban maradt jegyzeteit, amelyeket a Galaxis útikalauz stopposoknak című kultikus sci-fi opus írása közben készített. A válogatás alapjául az író hagyatékként fennmaradt 67 doboznyi iratanyaga szolgált. A vázlatokból, párbeszédtöredékekből, viccekből, levelekből összeállított kötet a hagyaték kezelőinek és Adams családjának együttműködésével készült, a kiadást közösségi támogatással finanszírozzák. Galaxisunk biztosan legnépszerűbb „ötrészes trilógiájának” szerzőjeként Adams 49 évesen, 2001-ben halt meg szívinfarktus következtében. Az új kötetet pedig jövőre, születésének 70. évfordulójára tervezik megjelentetni.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.