Egy hét tudomány 2021/13.

  • Narancs
  • 2021. március 31.

Interaktív

Rövid hírek: vírus, vulkánkitörés, hurrikán és mindenféle istencsapása. Plusz izgalmas tudományos felfedezések.

GYÓGYSZER Elkezdődött a Covid-19 elleni, szájon át szedhető gyógyszer klinikai tesztelése, a szert a fertőzés első tüneteinek megjelenésekor lehetne adni a betegeknek – jelentette be a Pfizer amerikai gyógyszeripari vállalat. A gyógyszerjelölt egy fehérjebontó enzimgátló, amely megakadályozza a betegség kórokozójának szaporodását a sejtekben, és a laboratóriumi kísérletekben már meggyőző hatékonyságot mutatott a SARS-CoV-2 vírus ellen. A Pfizer kutatói szerint az ilyen fehérjebontó enzimgátlók (önmagukban és más antivirális szerekkel kombinálva) hatékonyak más vírusok, így a HIV vagy a hepatitisz C ellen is. A Pfizer egy intravénásan beadható vírusellenes gyógyszerjelöltet is tesztel már kórházban kezelt betegeken.

BOLYGÓ Egy elveszett bolygó maradványai rejtőzhetnek a Föld mélyén – állítja az Arizona State University négyfős kutatócsoportja, amely az 52. Hold- és Bolygótudományi Konferencián hozta nyilvánosságra eredményeit. A feltételezés szerint nagyjából 4,5 milliárd évvel ezelőtt a fiatal Földet eltalálta egy kőzetbolygó, a Theia, az ekkor kiszakadt kisebb sűrűségű anyagból állt össze a Hold. Qian Yuan, az arizonai egyetem PhD-hallgatója és kutatótársai izotópos elemzések, illetve modellezések alapján úgy vélik, hogy a Theia kőzetmaradványai két, Nyugat-Afrika és a Csendes-óceán alatt található, egyenként is kontinensnagyságú rétegben, úgynevezett alacsony nyíróhullám-sebességű tartományok (LLSVP) alakjában lehetnek jelen a földköpeny legalján. A szeizmikus hullámok terjedése alapján akár 800–1000 kilométer vastag rétegek lehetnek a legnagyobb elkülönülő (eltérő sűrűségű és összetételű) struktúrák a földköpenyben. Az Izlandról és Szamoáról begyűjtött adatok már korábban felfedték, hogy az LLSVP-k nagyjából a Theia becsapódása óta léteznek – ráadásul a két vulkanikus szigeten nagy mélységből feltörő magma olyan radioaktív izotópokat tartalmaz, amelyek a Föld első 100 millió évében keletkezhettek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.