Egy hét kultúra 2021/26.

  • Narancs
  • 2021. június 30.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt.

REMBRANDT Mire használhatja a művészet és a művészettörténet a mesterséges intelligenciát? Például arra, hogy helyreállítson egy régen megrongált műremeket. A mesterséges intelligenciának és a gépi tanulásnak köszönhetően évszázadok óta először teljességében (legalábbis annak egy verziójában) lehet látni Rembrandt leghíresebb alkotását, az Éjjeli őrjáratot. A holland festőt 1640-ban bízták meg azzal, hogy örökítse meg az amszterdami polgárőrséget. Ekkor készült el a nagy méretű, 363×467 centiméteres festmény, amely az amszterdami polgárőrök házában kapott helyet. Amikor azonban az épületet 1715-ben bontásra ítélték, a képet átszállították a városházára, ahol nem fért el, ezért egyszerűen levágtak belőle darabokat. Az eredeti képről azonban fennmaradt egy akvarellvázlat, így a hiányzó részeket most a legmodernebb technika segítségével rekonstruálni tudták, majd ki is nyomtatták, így a múzeumlátogatók június 25-től egészen új formájában láthatják a képet. A szakértők szerint a kiegészítések nemcsak teljessé teszik az ismert alkotást, de új dinamikát is adnak neki. A nagyszabású projekt eredményét nemcsak helyben, Amszterdamban lehet megtekinteni, a kutatás és a rekonstrukció folyamatának eredményei és izgalmas részletei a Rijksmuseum honlapján (rijksmuseum.nl) is megtalálhatók.

KÖNYVTÁR Az angliai Honresfield Mansion könyvtára egészen érdekes gyűjtemény: a könyvtárat a littlebo­rough-i malomtulajdonos fivérek, Alfred és William Law hozták létre otthonukban, alig 30 kilométerre a Brontë nővérek lakóhelyétől. A gyűjteménybe így kerülhettek Emily Brontë kéziratos versei, de idővel például Walter Scott, Jane Austen és Robert Burns kézirataiból is felvettek néhányat a könyvtár jegyzékébe. A közel ötszáz darabból álló, több irodalomtörténeti jelentőségű dokumentumot is tartalmazó gyűjtemény azonban 1939 után gyakorlatilag eltűnt, sokáig elveszettnek hitték. Most azonban a Sotheby’s aukciósház segítségével árulják a tulajdonosok a gyűjteményt, amelyből már csak az említett Brontë-kéziratok megérnek vagy 0,8–1,2 millió fontot. A teljes kollekció értékét 15 millió fontra (mintegy 6 milliárd forintra) becslik. Az eredeti tervek ellenére azonban a Sotheby’s elnapolta az árverést, méghozzá azért, hogy a brit intézményeknek legyen idejük összegyűjteni ezt az összeget. A pandémia nyomán ugyanis egyelőre nem állnak rendelkezésre a szükséges anyagi erőforrások a vásárláshoz, de nem szeretnék, hogy az értékes dokumentumok magángyűjteményekbe kerüljenek, és így eltűnjenek a közönség szeme elől. A kampány élére a Friends of the National Libraries (FNL) állt, emellett a National Library of Scotland, a Bodleian Library és a British Library is beszállt az összefogásba. A vásárláshoz szükséges pénz összegyűjtése után a cél az, hogy a Nagy-Britannia-szerte működő könyvtárak között osszák szét a gyűjtemény darabjait, hogy az érdeklődők számára elérhetőek legyenek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.