Egy hét kultúra 2022/39.

  • Narancs
  • 2022. szeptember 28.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

KÖR A régészek szerint hétezer évnél is régebbi, tehát a Stonehenge-nél is korábbi lehet a Prága szélén található Vinoř körzetben feltárt ősi, kör alakú építmény. Az 55 méter átmérőjű úgynevezett rondella első nyomait már az 1980-as években felfedezték, a teljes területet azonban csupán mára sikerült megtisztítani. A régészeti kutatásokat végző szakértők az építmény környezetében cserépedény-töredékeket, állati csontokat és kőszerszámokat is találtak. A feltárások alapján a vinoři rondella rendkívül jó állapotban maradt meg, érintetlenül konzerválódott palánkokat is találtak, és három külön bejáratot azonosítottak. A kutatók szerint a vinořihoz hasonló, kontinensszerte megtalálható, neolitikumban épült körárkok tekinthetők az európai építészet legelső emlékeinek, és bár már több hasonlót is sikerült feltárni a környező országokban, a pontos funkciójukra még nem derült fény. Az eddigi hipotézisek szerint szakrális vagy csillagászati használatra, egyes kutatók viszont úgy vélik, kereskedelmi vagy egyéb gazdasági célra is épülhettek.

 

ÉLETMŰ Párizsba érkeztek Edvard Munch (1863–1944) legfontosabb művei, ugyanis szeptember 20-tól január 22-ig a Musée d’Orsay nagyszabású kiállítás keretében mutatja be a norvég festő pályáját és annak legfontosabb alkotásait. A tárlat az Edvard Munch. Un poème de vie, d’amour et de mort címet kapta, ezzel is kiemelve azt, hogy a műveket a Munch festészetében legtöbbször visszatérő motívumok, a magány, a szerelem, az eltűnés és a halál köré csoportosították. A festményeken kívül a kiállításon bemutatják Munch több metszetét, litográfiáit és fafaragásait is. A tárlatot az oslói Munchmuseettel közösen szervezték, ám az ikonikus, Sikoly című festmény helyett csak annak első, 1895-ben készült litográfiáját kapták kölcsön.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.