Egy hét kultúra 2023/1.

  • Narancs
  • 2023. január 4.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

KÖZKINCS Ahogy az év elején lenni szokott, 2023. január 1-jétől is újabb életművek váltak szabadon felhasználhatóvá, miután lejárt az 1952-ben elhunyt szerzők alkotásait – irodalmi műveit, festményeit, zeneműveit, építészeti terveit – automatikusan szerzői jogi védelem alatt tartó 70 év. A feloldás többek között érinti Molnár Ferenc és Kempelen Béla írásait, Szász Gyula matematikus tudományos publikációit, Kende Géza festményeit és Szerémi Gusztáv zeneműveit is. A külföldi szerzők közül Paul Éluard írásai, az irodalmi Nobel-díjas norvég Knut Hamsun művei, és a német gyerekkönyvszerző Waldemar Bonsels könyvei is jogdíj nélkül hozzáférhetővé váltak. Az amerikai törvények ennél összetettebbek, annyi elmondható, hogy az általános szabály alapján ott most az 1927-ben megjelent művek vesztették el a védettséget, például Virginia Woolf A világítótorony (To the Lighthouse) című műve, Arthur Conan Doyle-tól a Sherlock Holmes esetnaplója (The Case-Book of Sherlock Holmes) és Franz Kafka Amerika (Der Verschollene) című munkája is. A védelem alól néhány fontos filmtörténeti alkotás is kikerült, egyebek közt Fritz Lang Metropolisa, az első, legjobb filmnek járó Oscart elnyerő Szárnyak (Wings) és Murnau Virradat (Sunrise) című műve. Fontos megjegyezni azonban, hogy a feloldás csak az eredeti művekre érvényes, a feldolgozásaikra már nem.

 

ÉKSZEREK Megtalálták a II. világháború utáni egyik legnagyobb németországi műkincsrablás ellopott ékszereinek nagy részét. A drezdai Historisches Grünes Gewölbe múzeumba még 2019-ben törtek be, s több mint 113 millió euró értékű, összesen 4300 gyémántot tartalmazó ékszerkollekciót vittek el az intézményből. A felételezett elkövetőket – egy számos lopásban és bűncselekményben érintett berlini klán tagjait – még 2020-ban és 2021-ben letartóztatták, ám az ellopott értékeket csak most találták meg, a rendőrség közlése szerint a december 16-ról 17-re virradó éjszakán foglalták le azokat. Az előkerült 31 kincs között van a lengyel Fehér Sas-rend egyik gyémántokkal díszített melltűje, ám a legértékesebb darab, Amália Auguszta bajor hercegnő 600-nál több briliánssal kirakott mellszalagja még nem került elő. A hatóságok és a szakértők jelenleg a megtalált darabok eredetiségének és állapotának ellenőrzését végzik.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.