Egy hét kultúra 2023/1.

  • Narancs
  • 2023. január 4.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

KÖZKINCS Ahogy az év elején lenni szokott, 2023. január 1-jétől is újabb életművek váltak szabadon felhasználhatóvá, miután lejárt az 1952-ben elhunyt szerzők alkotásait – irodalmi műveit, festményeit, zeneműveit, építészeti terveit – automatikusan szerzői jogi védelem alatt tartó 70 év. A feloldás többek között érinti Molnár Ferenc és Kempelen Béla írásait, Szász Gyula matematikus tudományos publikációit, Kende Géza festményeit és Szerémi Gusztáv zeneműveit is. A külföldi szerzők közül Paul Éluard írásai, az irodalmi Nobel-díjas norvég Knut Hamsun művei, és a német gyerekkönyvszerző Waldemar Bonsels könyvei is jogdíj nélkül hozzáférhetővé váltak. Az amerikai törvények ennél összetettebbek, annyi elmondható, hogy az általános szabály alapján ott most az 1927-ben megjelent művek vesztették el a védettséget, például Virginia Woolf A világítótorony (To the Lighthouse) című műve, Arthur Conan Doyle-tól a Sherlock Holmes esetnaplója (The Case-Book of Sherlock Holmes) és Franz Kafka Amerika (Der Verschollene) című munkája is. A védelem alól néhány fontos filmtörténeti alkotás is kikerült, egyebek közt Fritz Lang Metropolisa, az első, legjobb filmnek járó Oscart elnyerő Szárnyak (Wings) és Murnau Virradat (Sunrise) című műve. Fontos megjegyezni azonban, hogy a feloldás csak az eredeti művekre érvényes, a feldolgozásaikra már nem.

 

ÉKSZEREK Megtalálták a II. világháború utáni egyik legnagyobb németországi műkincsrablás ellopott ékszereinek nagy részét. A drezdai Historisches Grünes Gewölbe múzeumba még 2019-ben törtek be, s több mint 113 millió euró értékű, összesen 4300 gyémántot tartalmazó ékszerkollekciót vittek el az intézményből. A felételezett elkövetőket – egy számos lopásban és bűncselekményben érintett berlini klán tagjait – még 2020-ban és 2021-ben letartóztatták, ám az ellopott értékeket csak most találták meg, a rendőrség közlése szerint a december 16-ról 17-re virradó éjszakán foglalták le azokat. Az előkerült 31 kincs között van a lengyel Fehér Sas-rend egyik gyémántokkal díszített melltűje, ám a legértékesebb darab, Amália Auguszta bajor hercegnő 600-nál több briliánssal kirakott mellszalagja még nem került elő. A hatóságok és a szakértők jelenleg a megtalált darabok eredetiségének és állapotának ellenőrzését végzik.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.