Egy hét kultúra 2023/10.

  • Narancs
  • 2023. március 8.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

ÚJRAGONDOLVA Pablo Picasso halálának 50. évfordulójára az idén világszerte jubileumi kiállításokkal készülnek a múzeumok, a Musée Picasso Paris pedig a művész megítéléséről szóló kortárs vitákat sem hagyta figyelmen kívül megújult tárlatának összeállításakor. A radikálisan újragondolt termekkel az intézmény célja, hogy visszanyerjék a fiatalabb generáció érdeklődését, akiket elrettenthetett a spanyol mester nőkkel szembeni állítólagos kegyetlen viselkedése, valamint az afrikai műtárgyak felhasználása körül felmerült problémák. Picasso festményeit, vázlatait és kerámiáit éppen ezért kortárs alkotók, köztük a legfontosabb fekete női művészek sokszínű munkái egészítik ki, így biztosítva teret a feminizmusról és a kolonializmusról szóló párbeszédnek. A múzeum vezetője szerint ezzel anékül tudnak vitát kezdeményezni az életművet érintő kérdésekben, hogy azt állítanák, mindenre egyértelmű válasz adható. A tárlat jelentősége azért is kiemelkedő, mivel a múzeum ad otthont Faith Ringgold amerikai fekete művész első nagyszabású franciaországi kiállításának, aki munkáin keresztül Picasso és a 20. század eleji párizsi művészeti szcéna újraértelmezésére is kísérletet tesz.

 

FANTASPORTO Szombat este magyar sikerekkel ért véget Porto nemzetközi filmfesztiválja, az idén 43. alkalommal megrendezett Fantasporto. A szakmai zsűri, amiben Anthony Waller angol rendező, Pedro Farate portugál operatőr, Marina Anna Eich német színésznő és Isabel Pina portugál rendezőnő vett részt, két díjjal is méltatta A játszma című filmet. (Ez a magyar mozikban tavaly nyáron bemutatott alkotás a kultfilmmé vált ügynökthriller, a 2011-es A vizsga folytatása.) Az ikonikus mozi karakterei Kulka János, Nagy Zsolt, Hámori Gabriella és Scherer Péter szereplésével, Fazakas Péter rendezésében tértek vissza a vászonra. Nagy Zsolt a filmben nyújtott alakításáért a legjobb színésznek járó díjat vehette át, a 60-as évek diktatúrájában játszódó thriller forgatókönyve pedig, amelyet Köbli Norbert jegyez, szintén a legjobb lett Portóban. A kisfilmes kategóriában Oscar-díjas Deák Kristóf első mozifilmje, Az unoka című dráma a zsűri elismerő oklevelét nyerte el.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)