Egy hét kultúra 2023/15.

  • Narancs
  • 2023. április 12.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

EMLÉKEZET + POLITIKA Lima ultrakonzervatív polgármestere bezáratta az emlékezet, a tolerancia és a társadalmi befogadás helye (LUM) néven ismert múzeumot, amelyet azzal a céllal hoztak létre, hogy fórumot teremtsen Peru véres történelmének feldolgozásához, az ellentétek elsimításához. A perui kulturális minisztérium által üzemeltetett intézmény 2015-ben nyílt meg, és évente mintegy 60 ezer látogatót fogadott. Rafael López Aliaga, a város polgármestere és a szélsőjobboldali Renovación Nacional nevű párt alapítója a megnyitó óta hangos ellenlábasa a múzeumnak, amely szerinte „hamis narratívát” hirdet az országban a nyolcvanas–kilencvenes években dúló, több mint 70 ezer ember életét követelő belső konfliktussal kapcsolatban. A hivatalos indoklás szerint az intézmény nem tett eleget a biztonsági előírásoknak, a döntés ellen tiltakozó emberi jogi aktivisták szerint azonban a bezárás a fegyveres erők által elkövetett tömeggyilkosságok eltussolására tett újabb kísérlet.

 

KONCERT + FELVÉTEL A BBC Radio 4 Front Row című műsorában mutatták be a Beatles legkorábbi ismert angliai koncertfelvételét, amelyet egy iskolás fiú készített hatvan évvel ezelőtt. A magnófelvételt 1963. április 4-én a tizenöt éves John Bloomfield rögzítette a buckinghamshire-i Stowe bentlakásos iskolában, amikor az együttes az intézmény színháztermében lépett fel. A korábban még soha be nem mutatott felvétel létezésére az iskolai koncert évfordulójának apropóján készített rádióműsorban derült fény, amikor az immár hetvenes éveiben járó Bloomfield elárulta, annak idején az egész fellépést rögzítette, a zenekar tagjai pedig még a kollégiumi szobáját is megnézték. A buckinghamshire-i koncert előtt alig néhány héttel jelent meg a Beatles első nagylemeze, amelynek címadó dala, a Please Please Me is elhangozott aznap este. Mark Lewisohn Beatles-történész szerint a felvétel gyakorlatilag a semmiből bukkant elő, és már csak azért is különleges, mert az együttest a világhírnév felé vezető út elején hallhatjuk rajta.

 

NYITOTT KAPUK Május második hét­végéjén 150 éves épületek nyílnak meg a Budapest100 program keretében. A Kortárs Építészeti Központ (KÉK) építészeti és kulturális fesztiválja 2011 óta hozza össze minden évben a lakóközösségeket és a városlakókat a nyitott házak hétvégéjén. A város­egyesítés évfordulójának alkalmából 150 éves épületek lakóközösségeit szólították meg, amelyek közül ötven csatlakozik az idei programhoz. A nyitott házakon keresztül nemcsak az elmúlt másfél évszázad alatt ott lakók történeteit, hanem a város­egyesítés korának társadalmi és kulturális sokszínűségét is megismerhetik az érdeklődők. A rendezvény első napjára (május 11.) Városvariációk címmel a szervezők közösségi művészeti pályázatot is hirdettek, három kategóriában várják a műveket: városi hangok rövid felvételeit, a város jellegzetes színeit bemutató fotókat, valamint izgalmas történeteket. A beérkezett anyagokból felkért művészek bevonásával valósul meg Budapest születésnapi ajándéka.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.