Egy hét kultúra 2023/15.

  • Narancs
  • 2023. április 12.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

EMLÉKEZET + POLITIKA Lima ultrakonzervatív polgármestere bezáratta az emlékezet, a tolerancia és a társadalmi befogadás helye (LUM) néven ismert múzeumot, amelyet azzal a céllal hoztak létre, hogy fórumot teremtsen Peru véres történelmének feldolgozásához, az ellentétek elsimításához. A perui kulturális minisztérium által üzemeltetett intézmény 2015-ben nyílt meg, és évente mintegy 60 ezer látogatót fogadott. Rafael López Aliaga, a város polgármestere és a szélsőjobboldali Renovación Nacional nevű párt alapítója a megnyitó óta hangos ellenlábasa a múzeumnak, amely szerinte „hamis narratívát” hirdet az országban a nyolcvanas–kilencvenes években dúló, több mint 70 ezer ember életét követelő belső konfliktussal kapcsolatban. A hivatalos indoklás szerint az intézmény nem tett eleget a biztonsági előírásoknak, a döntés ellen tiltakozó emberi jogi aktivisták szerint azonban a bezárás a fegyveres erők által elkövetett tömeggyilkosságok eltussolására tett újabb kísérlet.

 

KONCERT + FELVÉTEL A BBC Radio 4 Front Row című műsorában mutatták be a Beatles legkorábbi ismert angliai koncertfelvételét, amelyet egy iskolás fiú készített hatvan évvel ezelőtt. A magnófelvételt 1963. április 4-én a tizenöt éves John Bloomfield rögzítette a buckinghamshire-i Stowe bentlakásos iskolában, amikor az együttes az intézmény színháztermében lépett fel. A korábban még soha be nem mutatott felvétel létezésére az iskolai koncert évfordulójának apropóján készített rádióműsorban derült fény, amikor az immár hetvenes éveiben járó Bloomfield elárulta, annak idején az egész fellépést rögzítette, a zenekar tagjai pedig még a kollégiumi szobáját is megnézték. A buckinghamshire-i koncert előtt alig néhány héttel jelent meg a Beatles első nagylemeze, amelynek címadó dala, a Please Please Me is elhangozott aznap este. Mark Lewisohn Beatles-történész szerint a felvétel gyakorlatilag a semmiből bukkant elő, és már csak azért is különleges, mert az együttest a világhírnév felé vezető út elején hallhatjuk rajta.

 

NYITOTT KAPUK Május második hét­végéjén 150 éves épületek nyílnak meg a Budapest100 program keretében. A Kortárs Építészeti Központ (KÉK) építészeti és kulturális fesztiválja 2011 óta hozza össze minden évben a lakóközösségeket és a városlakókat a nyitott házak hétvégéjén. A város­egyesítés évfordulójának alkalmából 150 éves épületek lakóközösségeit szólították meg, amelyek közül ötven csatlakozik az idei programhoz. A nyitott házakon keresztül nemcsak az elmúlt másfél évszázad alatt ott lakók történeteit, hanem a város­egyesítés korának társadalmi és kulturális sokszínűségét is megismerhetik az érdeklődők. A rendezvény első napjára (május 11.) Városvariációk címmel a szervezők közösségi művészeti pályázatot is hirdettek, három kategóriában várják a műveket: városi hangok rövid felvételeit, a város jellegzetes színeit bemutató fotókat, valamint izgalmas történeteket. A beérkezett anyagokból felkért művészek bevonásával valósul meg Budapest születésnapi ajándéka.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”