Egy hét tudomány 2023/15.

  • Narancs
  • 2023. április 12.

Interaktív

Rövid hírek: elefánt, mamut, lábnyom...

MÉREG Két, egyaránt a légyvadászfélék családjába (Pachycephalidae) tartozó madárfaj kültakarójában is mérget találtak dán kutatók új-guineai kutatóexpedíciójuk nyomán, majd a mérgekkel szembeni tolerancia kialakulásának molekuláris szintű adaptációs mechanizmusát is azonosították: felfedezésükről a Molecular Ecology folyóirat számolt be. Az eredetileg még 1871-ben leírt Pachycephala schlegelii és az 1894-ben azonosított Aleadryas rufinucha egyaránt a tollazatában hordozza a hatásos idegméregként funkcionáló batrachotoxin alkaloidot, amelyet a táplálékukkal vesznek magukhoz, majd kültakarójukban tárolnak. Mindez természetesen csakis úgy lehetséges, hogy ezek a madarak ellenállók a más gerincesekre végzetes hatású (például az újvilági nyílméregbékák által hordozott) neurotoxinnal szemben, amit genomikai adaptáció tesz lehetővé. A dán kutatók azonosították azt a gént (SCN4A), amelyet számos mutációval együtt hordoznak a mérgező trópusi madarak: úgy tűnik, ezen alapult az idővel a méregtűrő egyedek dominanciáját hozó pozitív szelekciós mechanizmus.

 

ELEFÁNT Különleges kommunikációs formaként használják az afrikai elefántok (Loxodonta africana) rendkívül kifinomult szaglásukat: a Scientific Reportsban egy tanulmányban hivatkozott kutatás során 113 afrikai elefántpéldánytól gyűjtöttek a fej különböző régióiról, illetve a genitáliák környékéről származó mintákat, s vetették alá ezeket szemiokémiai (azaz jelzőfunkcióval rendelkező anyagok kibocsátását célzó) vizsgálatoknak. Eközben genetikai vizsgálatokkal tisztázták az elefántok egymással való rokonságát is. A kutatók szerint az egyes példányok egyedi szagprofillal rendelkeznek, míg az életkorra vonatkozó információkat a halántékmirigyekben és a szájüregben termelődő váladékok kódolják, füleik mozgatásával pedig szaginformációkkal látják el fajtársaikat. A kutatás eredményeként sikerült azonosítani egyfajta csoporttagságot, amely fontos faktorként képes megmagyarázni a szociális csoportok közötti kémiai különbségeket. A kutatók olyan zsírsavakat is azonosítottak a halántékmirigyekből, a szájüregből és a genitális régióból származó váladékokban, amelyek arra utalnak, hogy az afrikai elefántok csoportszagának kialakulásához a bélmikrobióma bakteriális elemei is hozzájárulnak.

 

KVANTUM Sajátos hibákat tartalmazó gyémánt nanostruktúrák segítségével, a korábban előfordult hibákat részben kiküszöbölve állított elő és detektált egyedi, stabil frekvenciával rendelkező fotonokat egy kutatócsoport. Kvantumfényforrás gyanánt a gyémántban szennyeződésként előforduló, a kristályrácsba beépülő atomos nitrogén miatt kialakuló hibaközpontok (NV-centrumok) szolgáltak. A Physical Review X folyóiratban megjelent beszámolójuk alapján a tudósok eme áttörésükkel egy lépéssel közelebb jutottak a kvantum-internet létrehozásához – ez egy olyan reménybeli hálózat, amely a kvantummechanika törvényein alapuló környezetben tenné lehetővé az információcserét. Az adatokat a hagyományos bináris kód helyett kvantumbitek (qubit) formájában közvetíti – ilyen kvantumbitek lehetnek a kristályszerkezetben előforduló hibák, amelyek egyedi fénykvantumokat bocsátanak ki. Ráadásul ezek a fotonok optikai kábelen összegyűjthetők és továbbíthatók. Ahhoz, hogy garantálni tudják azt is, hogy a keletkező fotonok azonos „színűek” – azaz frekvenciájúak – legyenek, segítségükre volt egy új gyártási technológia, amelynek segítségével az emberi hajszálnál ezerszer vékonyabb gyémánt nanostruktúrákat állítottak elő. A módszernek köszönhetően sikerült lecsökkenteni az elektronok okozta átviteli zajt, ennek nyomán akár ezerszeresére is gyorsulhat az elszigetelt kvantumrendszerek közötti kommunikáció.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.