Egy hét kultúra 2023/29.

  • Narancs
  • 2023. július 19.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

GYŰJTEMÉNY Idén ősszel bocsátják árverésre Charlie Watts, a Rolling Stones 2021-ben elhunyt dobosának könyvritkaságait. Watts elsősorban 20. századi szerzők, többek között James Joyce, Virginia Woolf, Graham Greene, George Orwell és Ernest Hemingway műveit gyűjtötte, és több értékes első kiadás is a birtokába került. F. Scott Fitzgerald A nagy Gatsby című regényének első kiadását a szerző ráadásul „az eredeti Gatsbynek”, vagyis Harold Goldmannek szignózta. Az árverést meghirdető Christie’s aukciósház várakozásai szerint ez a kötet akár 300 ezer fontért, vagyis több mint 130 millió forintért is elkelhet. Ugyancsak izgalmas darabja a gyűjteménynek Dylan Thomas walesi költő saját példánya első versgyűjteményéből. Ezt a szerző háromszor is szignózta: egyszer saját darabjaként jelölte meg, majd első barátnőjének ajánlotta, később azonban ezt a dedikációt áthúzva egy következő szerelmének ajándékozta a kötetet. Charlie Watts legértékesebb könyveit július végén Los Angelesben, szeptemberben pedig New Yorkban és Londonban is kiállítják.

GYÁSZ Életének 96. évében elhuny Lator László Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító, esszéista, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia alapító tagja. A kárpátaljai – akkor éppen Csehszlovákiához tartozó – Tiszasásváron született, a második világháború idején amerikai, majd szovjet hadifogságba került, a háború után Makóra költözött, ahol gimnáziumi osztálytársaival megalapította a József Attila Kört. Első verseskötetét háborús élményei inspirálták, az Őserdő anyagát azonban a cenzúrahivatal elutasította és bezúzatta. Az ötvenes években az akkor még Új Magyar Kiadó néven működő későbbi Európa Kiadónál lett orosz szerkesztő, majd az úgynevezett latin szerkesztőség főszerkesztője. A Klasszikus orosz költők, valamint A világirodalom legszebb versei című antológiákat is neki köszönhetjük. A hetvenes évek közepétől az ELTE világirodalmi tanszékén tartott műfordítói szemináriumot, ahol mások mellett Tóth Krisztinát, Szabó T. Annát és Vörös Istvánt is tanította. Műfordítóként többek közt Shakespeare, Burns, Schiller és Lermontov számos költeményét ültette át magyar nyelvre, fordításai több önálló kötetben jelentek meg.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán
Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék."

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.