Egy hét kultúra 2023/30.

  • Narancs
  • 2023. július 26.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

SAJÁT PÉLDÁNY A Sydney Egyetem digitalizálta és az interneten bárki számára elérhetővé tette Virginia Woolf Messzeség című első regényének a szerző által birtokolt első kiadású példányát. A belső borítón Woolf aláírása, a kötet több lapján a szerző kézzel írt megjegyzései, kék és barna ceruzával jelzett szerkesztési javaslatai láthatók, de néhány utólag beillesztett, géppel írt részlet is szerepel a szövegben. Az egyetem azt reméli, a különleges szövegváltozat közzétételével az elvetett és a végül alkalmazott változtatásokon keresztül olvasók és irodalmárok új generációja nyerhet bepillantást a 20. század egyik legfontosabb regényírójának munkafolyamataiba. A könyvet még 2021-ben fedezték fel az ausztráliai egyetem könyvtárában, ahol azt egy tévedés következtében 25 évig a tudományos részlegen tárolták. Az intézmény valamikor a hetvenes évek végén jutott hozzá a példányhoz a dél-angliai Lewesben, ahol egy időben Virginia Woolf és férje is lakott, a település közelében található vidéki nyaralójuk pedig a mai napig látogatható.

KŐTÖMB Mexikó frankfurti konzulátusának közreműködésével szállították vissza Közép-Amerikába azt az ősi maja domborművet, amely egy németországi régiségkereskedésben bukkant fel. A valószínűleg lopott műtárgy egy maja civilizációból származó ereklye. Történészek szerint a koponyát ábrázoló domborművel díszített szobor egy hasonló faragott kőtömbökből álló fal része lehetett, ami egy úgynevezett Tzompantlit, vagyis egy az ellenséges foglyok és áldozatok koponyáit rituálisan közszemlére bocsátó állványzatot jelenített meg. A Németországban azonosított darab feltehetően a késő klasszikus vagy a posztklasszikus mezoamerikai időszakban, valamikor 750 és 1244 között készülhetett, s a Yucatán-félsziget északi részén fekvő Chichén Itzá nevű maja városából származó más tárgyakkal is összhangban van. Bár egyelőre nem tudni, hogy mikor és hol fogják kiállítani a frissen hazaszállított műkincset, a mexikói antropológiai és történeti intézet jelenleg új múzeum felépítésén dolgozik Chichén Itzában, ahol a régióhoz kapcsolódó leleteket mutatják majd be.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?