Egy hét tudomány 2023/30.

  • Narancs
  • 2023. július 26.

Interaktív

Rövid hírek: erdőtűz, Vénusz, bot...

ASZTEROIDA Egy emeletes ház méretű aszteroida közelebb repült a Földhöz, mint a Hold – és a tudósok csak 2 nappal később vették észre: az ideiglenesen 2023 NT1 névre keresztelt, első becslés alapján 60 (újrakalkulálás után inkább csak 30) méter széles kőzetdarab a NASA adatai szerint július 13-án 86 000 km/h sebességgel haladt el a Föld mellett. Az aszteroida a Nap irányából repült a Föld felé, így csillagunk fénye elvakította a veszélyes égitestekre vadászó távcsöveket. Július 15-én az Asteroid Terrestrial Impact Last Alert System (ATLAS) négy távcsőből álló globális megfigyelőrendszer dél-afrikai teleszkópja észlelte a szomszédságunkból kilépő sziklás égitestet: az ATLAS-t arra hozták létre, hogy még időben, az esetleges becsapódás előtt észrevegye az aszteroidákat. A Nemzetközi Csillagászati ​​Unió Kisbolygó Központja szerint nem sokkal később több mint egy tucat másik távcső is észlelte ugyanezt a földközeli égitestet.  Bár meglepően közel került hozzánk, a 2023 NT1 aszteroida mégsem elég nagy ahhoz, hogy potenciálisan veszélyes objektumnak tekintsék; ráadásul a számítások alapján a következő évtizedben sem áll fenn a becsapódás közvetlen veszélye.

BOT Egy a németországi középső pleisztocén lelőhelyéről származó, 300 000 éves kéthegyű fabot elemzése azt mutatja, hogy felszínét lekapargatták, majd pácolták, sózták és csiszolták, mielőtt állatok leölésére használták volna – olvasható a PLoS ONE-ban közölt cikkben. A schöningeni lelőhelyről került elő a legkorábbi nagyszabású, ember által készített fa szerszámokból álló leletanyag: többek között fából készült lándzsák és rövidebb kéthegyű botok, amelyek a tóparton levadászott növényevő állatokkal hozhatók kapcsolatba. A szofisztikált faeszközök tanúsága szerint a korai emberek képesek előre eltervezni a munkafolyamatokat, jól ismerik a fa tulajdonságait, és számos kifinomult famegmun­kálási készségről tettek tanúbizonyságot. A kutatók szerint a könnyű dobóbotokat jobban el lehetett hajítani, mint a nehezebb lándzsákat, emiatt az egész közösség, közöttük az igen fiatalok is részt vehettek a vadászatban. A viszonylag könnyű, fából készült eszközöket pörögve hajították el, hasonlóan a bumeránghoz, így 30 méteres hatótávolságon belül hatékony gyilkos eszközként szolgáltak. A most elemzett darab kidolgozottsága arra utal, hogy gazdája rendszeresen használta, nem csupán ideiglenes eszközként szolgált. 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.