Egy hét tudomány 2023/30.

  • Narancs
  • 2023. július 26.

Interaktív

Rövid hírek: erdőtűz, Vénusz, bot...

ASZTEROIDA Egy emeletes ház méretű aszteroida közelebb repült a Földhöz, mint a Hold – és a tudósok csak 2 nappal később vették észre: az ideiglenesen 2023 NT1 névre keresztelt, első becslés alapján 60 (újrakalkulálás után inkább csak 30) méter széles kőzetdarab a NASA adatai szerint július 13-án 86 000 km/h sebességgel haladt el a Föld mellett. Az aszteroida a Nap irányából repült a Föld felé, így csillagunk fénye elvakította a veszélyes égitestekre vadászó távcsöveket. Július 15-én az Asteroid Terrestrial Impact Last Alert System (ATLAS) négy távcsőből álló globális megfigyelőrendszer dél-afrikai teleszkópja észlelte a szomszédságunkból kilépő sziklás égitestet: az ATLAS-t arra hozták létre, hogy még időben, az esetleges becsapódás előtt észrevegye az aszteroidákat. A Nemzetközi Csillagászati ​​Unió Kisbolygó Központja szerint nem sokkal később több mint egy tucat másik távcső is észlelte ugyanezt a földközeli égitestet.  Bár meglepően közel került hozzánk, a 2023 NT1 aszteroida mégsem elég nagy ahhoz, hogy potenciálisan veszélyes objektumnak tekintsék; ráadásul a számítások alapján a következő évtizedben sem áll fenn a becsapódás közvetlen veszélye.

BOT Egy a németországi középső pleisztocén lelőhelyéről származó, 300 000 éves kéthegyű fabot elemzése azt mutatja, hogy felszínét lekapargatták, majd pácolták, sózták és csiszolták, mielőtt állatok leölésére használták volna – olvasható a PLoS ONE-ban közölt cikkben. A schöningeni lelőhelyről került elő a legkorábbi nagyszabású, ember által készített fa szerszámokból álló leletanyag: többek között fából készült lándzsák és rövidebb kéthegyű botok, amelyek a tóparton levadászott növényevő állatokkal hozhatók kapcsolatba. A szofisztikált faeszközök tanúsága szerint a korai emberek képesek előre eltervezni a munkafolyamatokat, jól ismerik a fa tulajdonságait, és számos kifinomult famegmun­kálási készségről tettek tanúbizonyságot. A kutatók szerint a könnyű dobóbotokat jobban el lehetett hajítani, mint a nehezebb lándzsákat, emiatt az egész közösség, közöttük az igen fiatalok is részt vehettek a vadászatban. A viszonylag könnyű, fából készült eszközöket pörögve hajították el, hasonlóan a bumeránghoz, így 30 méteres hatótávolságon belül hatékony gyilkos eszközként szolgáltak. A most elemzett darab kidolgozottsága arra utal, hogy gazdája rendszeresen használta, nem csupán ideiglenes eszközként szolgált. 

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.