Egy hét kultúra 2023/45.

  • Narancs
  • 2023. november 8.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

TITKOS KAMRA November 15-én a nagyközönség előtt is megnyitják a firenzei San Lorenzo-bazilika ­Medici-kápolnái alatt található „titkos kamrát”, amelynek falain a feltételezések szerint Michelangelo rajzai és vázlatai láthatók. Az olasz reneszánsz mester 1530-ban állítólag két hónapig bujkált az apró helyiségben, miután a Medici-család politikai viszályai közepette VII. Kelemen pápa halálra ítélte őt. Ez idő alatt több ­tucat rajzot készített, amelyek korábbi munkáit idézik. A szén- és krétarajzok létezése egészen 1975-ig titok marad, akkor azonban a kápolnák és a bazilika fenntartásáért felelős múzeum igazgatója egy kisebb átalakítás előkészítése során felfedezte a 3 méter széles és 10 méter hosszú kamrába vezető csapóajtót. A szűkös pincetérbe ez idáig legfeljebb művészettörténészek léphettek be, hamarosan azonban bárki szétnézhet Michelangelo rejtekhelyén. Igaz, az értékes alkotások biztonsága érdekében egyszerre legfeljebb négyen tartózkodhatnak majd bent, így minden bizonnyal hosszú sorban állásra lehet számítani.

MONET TAVIRÓZSÁI Claude Monet impresszionista festőművész korábban kiállításon soha nem szereplő alkotását bocsátja árverésre a Christie’s ­aukciósház New Yorkban. Előzetes becslések szerint a Le bassin aux nymphéas (Tavirózsás tó) című kép több mint 65 millió dollárért (23 milliárd forint) kelhet el. A két méter széles és egy méter magas, 1917 és 1919 között készült alkotás Monet híres, tavirózsákat ábrázoló kései sorozatába tartozik. A francia művész hasonló, tavirózsás festményei világszerte számos nagy múzeum gyűjteményében megtalálhatók. A nyilvánosan eddig be nem mutatott és árverésre sem bocsátott kép november 9-én, a Christie’s 20. századi munkákból rendezett árverésén kerül kalapács alá. Az aukciósház tájékoztatása szerint a festmény a művész giverny-i birtokáról került elő Monet 1926-os halálát követően, 1972 óta pedig egy családi magángyűjtemény darabja volt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.