Egy hét kultúra 2023/46.

  • Narancs
  • 2023. november 15.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

GONCOURT-DÍJ Jean-Baptiste Andrea Veiller sur elle (Őrködni felette) című regénye kapta idén a legrangosabb francia irodalmi elismerést, a ­Goncourt-díjat. Az Olaszországban játszótó történet az első világháborútól kezdődően mutatja be a fasizmus térnyerését, majd bukását, miközben az egészen az 1980-as évekig érő cselekmény egy szerelmi szálon keresztül a feminizmus és a művészet kérdéseire is reflektál. Az 52 éves szerző – aki ­sikeres filmrendezői és forgatókönyvírói karrierjét hátrahagyva, néhány éve fordult az irodalom felé – egy francia rádióműsorban nemrég arról beszélt, hogy negyedik regényeként olyan művet szeretett volna írni, amilyent fiatal korában ő maga is szívesen olvasott volna. A Goncourt-díjat 1903 óta adják át, 1914 óta hagyományosan a párizsi Drouant étteremben, egy ebéd keretében. A jelentős marketingértékkel bíró elismerés jelképes, mindössze 10 eurós pénzjutalommal jár, egy szerző pedig csak egyszer kaphatja meg a díjat.

A SZÍNÉSZSZTRÁJK VÉGE A hollywoodi színészcéh (SAG-AFTRA) ­november 8-án előzetes megállapodásra jutott a film- és televízióstúdiókkal, így másnap délben véget ért Hollywood történetének eddigi leghosszabb, 118 napig tartó színészsztrájkja. Az új, három évre szóló megállapodás védelmet ígér az ellen, hogy a stúdiók az emberi szereplők rovására használják a mesterséges intelligenciát, továbbá a juttatások növelését is tartalmazza. Ennek értelmében a juttatások legalább 7 százalékkal emelkednek, ez két százalékponttal haladja meg a forgatókönyvírók (WGA) és a rendezők (DGA) céhe által korábban kiharcolt emelést. A színészszakszervezet tárgyalóbizottsága a stúdiókkal kötött előzetes megállapodást titkos szavazással fogadta el, a mintegy 160 ezer szakszervezeti tag szavazása még hátravan, a sztrájkot azonban már lefújták, a színészek pedig újra munkába álltak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.