Egy hét kultúra 2023/46.

  • Narancs
  • 2023. november 15.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

GONCOURT-DÍJ Jean-Baptiste Andrea Veiller sur elle (Őrködni felette) című regénye kapta idén a legrangosabb francia irodalmi elismerést, a ­Goncourt-díjat. Az Olaszországban játszótó történet az első világháborútól kezdődően mutatja be a fasizmus térnyerését, majd bukását, miközben az egészen az 1980-as évekig érő cselekmény egy szerelmi szálon keresztül a feminizmus és a művészet kérdéseire is reflektál. Az 52 éves szerző – aki ­sikeres filmrendezői és forgatókönyvírói karrierjét hátrahagyva, néhány éve fordult az irodalom felé – egy francia rádióműsorban nemrég arról beszélt, hogy negyedik regényeként olyan művet szeretett volna írni, amilyent fiatal korában ő maga is szívesen olvasott volna. A Goncourt-díjat 1903 óta adják át, 1914 óta hagyományosan a párizsi Drouant étteremben, egy ebéd keretében. A jelentős marketingértékkel bíró elismerés jelképes, mindössze 10 eurós pénzjutalommal jár, egy szerző pedig csak egyszer kaphatja meg a díjat.

A SZÍNÉSZSZTRÁJK VÉGE A hollywoodi színészcéh (SAG-AFTRA) ­november 8-án előzetes megállapodásra jutott a film- és televízióstúdiókkal, így másnap délben véget ért Hollywood történetének eddigi leghosszabb, 118 napig tartó színészsztrájkja. Az új, három évre szóló megállapodás védelmet ígér az ellen, hogy a stúdiók az emberi szereplők rovására használják a mesterséges intelligenciát, továbbá a juttatások növelését is tartalmazza. Ennek értelmében a juttatások legalább 7 százalékkal emelkednek, ez két százalékponttal haladja meg a forgatókönyvírók (WGA) és a rendezők (DGA) céhe által korábban kiharcolt emelést. A színészszakszervezet tárgyalóbizottsága a stúdiókkal kötött előzetes megállapodást titkos szavazással fogadta el, a mintegy 160 ezer szakszervezeti tag szavazása még hátravan, a sztrájkot azonban már lefújták, a színészek pedig újra munkába álltak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.