Egy hét kultúra 2024/23.

  • Narancs
  • 2024. június 5.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

ÍME EGY CARAVAGGIO! Május 28. óta a madridi Prado múzeumban látható Michelangelo Merisi da Caravaggio Ecce homo című festménye. Az itáliai művész megkorbácsolt, töviskoronás Krisztust ábrázoló képe azután került a spanyol főváros nemzeti múzeumába, hogy három évvel ezelőtt téves katalogizálása miatt majdnem elárverezték, ráadásul mindössze 1500 eurós (585 ezer forint) áron. A festő utolsó éveinek sötét korszakából származó alkotást 2021 áprilisában a Prado szakértői szúrták ki egy madridi aukciósház licitre meghirdetett tételei között, ezért értesítették a spanyol kulturális minisztériumot, amely kiviteli tilalmat rendelt el a festményre. A szakértők alapos vizsgálat és restaurálás után megállapították, valóban Caravaggio munkájáról van szó, és nem a 17. századi spanyol művész, Jusepe de Ribera alkotásáról, ahogy azt az árverés szervezői gondolták. Az Ecce homo október 13-ig lesz kiállítva a Pradóban, nem messze Caravaggio Dávid Góliát fejével című művétől.

LEMEZHALLGATÁS Az Ausztráliához tartozó Tasmániában található Museum of Old and New Art (MONA) kiállításának részeként mutatják be a Wu-Tang Clan amerikai hiphopkollektíva Once Upon a Time in Shaolin című lemezét, amelyből mindössze egyetlen fizikai példány készült. A rapcsapat 2006 és 2013 között titokban rögzítette New Yorkban az albumot, s azt a streamingnek és az illegális letöltéseknek a zene értékét csökkentő hatása miatt egyedi műalkotásként dobták piacra 2015-ben. Az egyetlen CD-t rejtő, kézzel készített nikkeldobozhoz tartozik a dalszövegek bőrkötésű kézirata és egy jogi dokumentum is, amely szerint a doboz tulajdonosa 88 évig nem teheti közzé az albumon hallható 31 számot. A MONA Namedropping című kiállításán június 15. és 24. között a közönség – szűk körű lemezhallgató bulik keretében – egy harmincperces részletet hallgathat meg a világ legritkább lemezéből, amelyet jelenleg a Pleasr digitális művészeti kollektíva őriz.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.