Egy hét kultúra 2024/30.

  • Narancs
  • 2024. július 24.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

REJTETT PORTRÉ Északkelet-Anglia egyik leghíresebb 20. századi művészének eddig ismeretlen önarcképét találták meg egy másik festmény hátulján. Norman Cornish (1919–2014) portréját a bányászból lett képzőművész alkotásait a szintén észak-angliai L. S. Lowry (1887–1976) műveivel együtt bemutató kiállításra készülve fedezte fel a durhami Barnard Castle-ben található Bowes Museum egyik munkatársa. Állítása szerint először az egyik kép keretéhez erősített szokatlan hátlapra lett figyelmes, amelyet végül eltávolított. Ekkor pillantotta meg a portrét Cornish Bar Scene című vásznának hátulján. A durva ecsetvonásokkal megfestett önarckép a szakértők szerint egyértelműen Cornish korai időszakából származik. A múzeum úgy döntött, mindkét képet bemutatják a július 20-tól egészen jövő januárig látogatható kiállításon. Igaz, ez azt jelenti, hogy az egyik festmény mindig fejjel lefelé áll majd, ezért bizonyos időközönként megfordítják a dupla műalkotást. Cornish és Lowry gyakran foglalkozott az angol munkások éjszakai életével, a most nyílt tárlaton pedig több mint 50 festményük, vázlatuk és rajzuk látható.

PISZTOLYOK Közel 1,7 millió euróért (nagyjából 660 millió forint) keltek el a Párizs közelében lévő fontainebleau-i kastély mellett megrendezett árverésen Napóleon pisztolyai. A két, arannyal és ezüsttel berakott, Napóleon portréjával díszített pisztoly Louis-Marin Gosset párizsi fegyvergyártó műhelyében készült. 1814. április 12-ének éjjelén a hatalomról lemondani kényszerült Napóleon állítólag ezekkel a pisztolyokkal akarta kioltani saját életét a fontainebleau-i kastélyban, ám Armand de Caulaincourt tábornok, aki az oroszországi hadjáratban részt vett, kivette belőlük a puskaport. Napóleon később Caulaincourt-nak ajándékozta e fegyvereket, azokat azután a tábornok utódai örökölték meg.

FORTEPAN GALÉRIA Fotógalériát nyit Kőszegen a Fortepan közösségi fotóarchívum. A tervek szerint minden nyáron egy-egy szerzői vagy tematikus kiállítást rendeznek a Táblaház utca 9. alatt található épület földszintjén, Vidor Ágoston kárpitosmester egykori műhelyének helyén. A galéria első tárlata július 25-én nyílik meg Lissák Tivadar (1909–1967) képeiből. A harmadik generációs mérnökemberről csak fél évszázaddal halála után derült ki, hogy tehetséges fotós volt. Családja öt évtizeden át őrizte mintegy 8 ezer negatívját, amely közül 2014-ben került fel 2200 darab a Fortepan digitális fotóarchívumba. A Lissák Tivadar fotónaplója című kiállítás ingyenesen látogatható, a tárlat 60 képéhez tartozó szövegek pedig magyarul és németül is olvashatók. A Fortepanon posztumusz felfedezett fotós kiállítása szeptember 29-ig, mindennap 10 és 19 óra között tekinthető meg.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.