Egy hét kultúra 2024/32.

  • Narancs
  • 2024. augusztus 7.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

HOSSZÚ LISTA Közzétették a 2024-es Booker-díj 13 címből álló hosszú listáját. Az idei esélyesek között van mások mellett Percival Everett James című kötete, amely Mark Twain Huckleberry Finn kalandjai című regényét gondolja újra egy rabszolga szemszögéből, valamint az első amerikai őslakos származású jelölt, Tommy Orange Wandering Stars című műve is. Az 50 ezer font (több mint 23 millió forint) pénzjutalommal járó elismerés szűkített listáját szeptember 16-án ismertetik, győztest pedig november 12-én hirdetnek. Az először 1969-ben átadott Booker-díjjal az év legjobb angol nyelvű regényét jutalmazzák. Az elismerésben 2014-ig csak a Brit Nemzetközösség szerzői részesülhettek, azóta viszont már bármilyen nemzetiségű író nevezhet, aki az adott időszakban (jelen esetben 2023. október 1. és 2024. szeptember 30. között) az Egyesült Királyságban és/vagy Írországban angol nyelven született művet publikál. A legutóbbi díjazott az ír Paul Lynch volt, aki a Prophet Song című regényével nyert.

SZOBOR Johnny Cashnek állítanak szobrot a washingtoni Capito­liumban. Az NBC beszámolója szerint Mike Johnson, a Kongresszus republikánus házelnöke és Hakeem Jeffries demokrata frakcióvezető közösen jelentették be a hírt, hozzátéve, hogy az átadóünnepséget szeptember 24-re tervezik. A 13 Grammy-díjjal és 9 Country Music Association Awardsszal elismert, 2003-ban elhunyt zenész közel két és fél méter magas szobrát, amely gitárral a hátán és Bibliával a kezében ábrázolja Casht, az ugyancsak Arkansasból származó művész, Kevin Kresse készítette el. Az emlékmű a polgárjogi aktivista, Daisy Bates idén májusban felavatott szobrához hasonlóan azt követően kerül az amerikai törvényhozás épületébe, hogy a konföderációval szimpatizáló ügyvéd, Uriah M. Rose, valamint a fehér felsőbbrendűséget hirdető James P. Clarke arkansasi kormányzó, későbbi szenátor szobrát eltávolították onnan.

CINEFEST Szeptember 6. és 14. között rendezik meg a 20. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivált. A filmes seregszemle fő versenyprogramjában több olyan alkotó is helyet kap, akik korábban már bemutatkoztak a fesztiválon. Ilyen például az amerikai független filmes Sean Baker, akinek legújabb munkája, az Anora (képünkön a címszerepet alakító Mikey Madison) Cannes-ban Arany Pálmát nyert, de Hajdu Szabolcs párkapcsolati trilógiájának utolsó darabját, az Egy százalék indiánt, illetve Jórgosz Lánthimosz, a négy Oscar-díjjal elismert Szegény párák rendezőjének új alkotását, A kegyelem fajtáit is vetítik majd. A program az idén egy új, Kelet-Európára fókuszáló nagy­játékfilmes versenyszekcióval bővül. Az East of Europe szekcióban többek között a szlovák–cseh–magyar koprodukcióban készült Emma és a halálfejes lepke című film, valamint Kristóf György rendezése, a Zenit is látható lesz, de vászonra kerül a cseh Jiří Mádl rendezése, a Karlovy Vary-i közönségdíjas Hullámok, továbbá Vékes Csaba vígjátéka, a Lepattanó, Scherer Péter főszereplésével.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szövet

A németországi muszlimok különböző, olykor egymással ellenséges viszonyban álló közösségei a nyugati értékrend elutasításában mélységesen egyetértenek.

Nietzsche halott

Korunk erős realizmuskényszere olykor egészen elfeledteti velünk, hogy bármit csinálhatunk, s csak akkor szab határt a józan ész, ha hagyjuk.