Egy hét kultúra 2024/39.

  • Narancs
  • 2024. szeptember 25.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

MOZART Egy korábban ismeretlen zenemű kottái kerültek elő a lipcsei könyvtárban, amelyet feltehetően a tizenéves Wolfgang Amadeus Mozart komponált. A darab az 1760-as évek második feléből származik, és hét, összesen nagyjából tizenkét perces, vonóstrióra írt miniatűr tételből áll. Az 1756-ban született Mozart apja irányítása alatt már nagyon fiatalon komponálni kezdett. A most felfedezett, Ganz kleine Nachtmusikként hivatkozott mű valószínűleg még az ifjú zeneszerző első olaszországi útját megelőzően keletkezett. A lejegyzett művet a város zenei könyvtárában fedezték fel a Köchel-jegyzék, vagyis a Mozart-szerzeményeket tartalmazó kiadvány frissítésével foglalkozó kutatók. Az egyetlen példányban fennmaradt kézirat egy 1780-as években keletkezett másolat, s a szakemberek szerint nem a zeneszerzőtől származik. A darab szeptember 19-én először a friss Köchel-jegyzék salzburgi bemutatóján csendült fel, szeptember 21-én pedig a lipcsei operában is bemutatták.

TRANSZFORMÁTOR Ukrajna egyik súlyosan megrongálódott erőművének sérült transzformátorát állították ki Kijiv belvárosának forgalmas terén. A monumentális, Harc a fényért című installáció a DTEK energiavállalat, a Port of Culture civil szervezet és az ukrán energiaügyi minisztérium együttműködésének köszönhetően került a Kontraktova térre, szemközt az óriáskerékkel. A szervezők szerint a hatalmas szerkezet komor hangulatot áraszt ugyan, mégsem az a céljuk vele, hogy elszomorítsák a járókelőket. Elsősorban inkább arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy milyen nehéz feladat az orosz támadások során megsemmisült energetikai berendezések hiányában fényt és energiát biztosítani az ukrán háztartások számára. A Port of Culture nevű, kultúrafejlesztéssel foglalkozó szervezet a szabadtéri kiállítás kapcsán úgy fogalmazott, hogy nem a pusztítás emlékének, hanem a kitartás és a közös küzdelem szimbólumának szánták az installációt.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szergej Tyimofejev orosz költő: „Nem tudom, hogy a kortárs orosz kultúra hogyan fogja túlélni ezt az őrületet”

Idén magyarul is megjelent Replika című kötete, aminek lettországi kiadásához egy üres füzetet is kaptak az olvasók. Az Orbita nevű művészeti kollektíva egyik alapítóját videóköltészetről, kreatív könyvtervezésről, a kétnyelvű irodalomról és az Ukrajna elleni háború miatt megszakadt oroszországi kapcsolatokról is kérdeztük.