Egy hét tudomány 2024/39.

  • Narancs
  • 2024. szeptember 25.

Interaktív

Rövid hírek: bozon, templom, dingó...

DINGÓ Valószínűleg kelet-ázsiai kutyafélék leszármazottai az ausztráliai dingók: erre jutott egy ausztrál kutatócsoport, amely eredményeit a Scientific Reportsban publikálta. A University of Sydney és más kutatóműhelyek munkatársai olyan ősi dingóleleteket vizsgáltak, amelyek az Új-Dél-Wales nyugati felén található Mungo, illetve Milkengay tavak mellől kerültek elő. A kutatók elemzése szerint a dingók ősei Kelet-Ázsiából, de Melanézián keresztül kerültek Ausztráliába: eredményeik erőteljesen megkérdőjelezik azt a korábbi hipotézist, hogy a dingók ősei az indiai szubkontinensen és részben Thaiföldön élő félvad páriakutyák voltak. A dingók genetikailag jóval közelebb állnak a kelet-ázsiai kutyákhoz, mint bármely vadon élő farkasféléhez, ugyanakkor olyan, vad őseiktől származó genetikai nyomokat őriztek meg, amelyek semmilyen más domesztikált kutyafélében sem találhatók. A dingók stabil, vadon élő populációi semmilyen utánpótlást sem kapnak kivadult házi kutyáktól – eme genetikailag legközelebbi rokonaik Új-Guinea hegyvidékein élnek.

GYŰRŰ Saját gyűrűrendszerrel rendelkezett a Föld mint­egy 466 millió évvel ezelőtt – ezt sugallják azok a kutatási eredmények, amelyekről az Earth and Planetary Science Letters folyóiratban olvashatunk. Ennek felismerésére az ordovíciumi becsapódási maximum idején, mintegy 40 millió év alatt keletkezett 21 becsapódási kráter vizsgálata vezette a tudósokat: e kráterek mind az Egyenlítő 30 fokos környezetében találhatók – dacára annak, hogy a kontinentális kéreglemezek 70 százaléka ezen a régión kívül fekszik. A kutatók szerint a gyűrű annak nyomán keletkezett, hogy egy terjedelmes aszteroida a Föld Roche-határán belülre hatolt, ahol darabjaira hullott és gyűrűt alkotott bolygónk körül, majd ennek anyaga fokozatosan kihullott – ennek tudható be az ordovíciumi üledékek igen magas meteorittartalma. A kutatók különösen figyelemre méltónak találták a gyűrűrendszer vélelmezhető klimatikus hatását: a gyűrűk árnyékot vethettek a Földre, így csökkentették a besugárzás erejét. Ez okozhatta a hirnanti eljegesedést az ordovícium végén, ami az egyik leghidegebb időszak volt az utóbbi 500 millió év földtörténetében.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.