Egy hét kultúra 2024/45.

  • Narancs
  • 2024. november 6.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

LOPOTT KIRÁLYNŐK Tolvajok robbantották be a hollandiai Oisterwijkben található MPV galéria bejárati ajtaját november 1-jén hajnalban. A kiállítótérből Andy Warhol két alkotását, az 1985-ös Reigning Queens című szitanyomat-sorozat II. Erzsébet angol és II. Margit dán királynőt ábrázoló darabját ellopták. Sajtóhírek szerint a művek súlyosan megsérülhettek, mivel a képeket kitépték a keretekből, ugyanis másképpen nem fértek be a rabláshoz használt autóba. A galéria biztonsági kameráinak felvételei alapján az elkövetők a sorozat másik két kiállított darabját is magukkal akarták vinni, Beatrix holland királynő és Ntombi Twala szváziföldi királynő pop-art portréit azonban végül az utcán hagyták. Bár a robbanás következtében több közeli üzlethelyiség is megrongálódott, a galéria tulajdonosa – aki az egyébként nem kiemelkedően magas értékű képeket november végén egy amszterdami művészeti vásáron szerette volna értékesíteni – „amatőr” akciónak minősítette a történteket.

GÉPIRAT Antoine de Saint-Exupéry A kis herceg című regényének ritka gépiratát kínálja eladásra egy különleges kiadványokra specializálódott londoni könyvkereskedés, a Peter Harrington. Ez az első alkalom, hogy a három ismert példányban létező gépirat egyikét nyilvánosan értékesítik. Az ára ennek megfelelően természetesen igen borsos: 1,25 millió dollár, vagyis több mint 468 millió forint. Az Abu Dhabi Art művészeti vásáron november végén bemuta­tásra kerülő tétel irodalomtörténeti értékét növeli, hogy ebben a szövegváltozatban található a könyv legtöbbet idézett mondatainak („Jól csak a szívével lát az ember. Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan.”) első írásos megjelenése. Emellett a szerző kézírásos javításai is felfedezhetők a lapokon, az új tulajdonos ráadásul két eredeti ceruzarajzot és egy Saint-Exupéry által aláírt csekket is kap a kötethez. A kis herceg 1943-ban jelent meg az Egyesült Államokban franciául és angolul, azóta pedig a világ egyik legtöbb nyelvre lefordított szövege lett.

KERINGŐ Egy eddig ismeretlen Chopin-keringő kottája került elő a New York-i Morgan Library & Museum pincéjéből. A The New York Times cikke szerint a múzeum egyik kurátora még tavasszal, szortírozás közben találta meg a feltehetően közel két évszázaddal ezelőttről származó művet. A Morgan a pennsylvaniai egyetem egyik Chopin-szakértőjével is konzultált a lelet ügyében, a papírt és a tintát megvizsgálva, elsősorban pedig a sajátos stílusban megrajzolt basszuskulcs és a lengyel zeneszerzőre jellemző firkák alapján arra jutottak, hogy a kotta valódi. A múzeum úgy véli, a zenemű az 1830 és 1835 közötti időszakból, tehát Frédéric Chopin húszas éveinek elejéről származik. Az 1849-ben, 39 éves korában elhunyt Chopin mintegy 250, szinte kizárólag zongorára komponált darabot írt, lappangó művei azonban nem sűrűn bukkannak fel, így minden bizonnyal a friss felfedezés is számos vitát szül majd klasszikus zenei körökben.

GYÁSZ Nyolcvanegy éves korában elhunyt Szörényi Szabolcs Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés és a Fonográf egykori basszusgitárosa. 1943. szeptember 26-án született Budapesten, a testvérével, Szörényi Leventével közösen alapított Mediterrán nevű együttessel 1962-ben a Ki mit tud? elődöntőjéig jutottak. 1965-ben testvére vitte az akkor már évek óta működő Illésbe, amellyel egy évvel később megosztott második díjat nyertek az első Táncdalfesztiválon, 1968-ban pedig már a fődíjat is nekik ítélte a zsűri az Amikor én még kissrác voltam című szerzeményükért. Szörényi Szabolcs jegyzi egyebek közt a zenekar Újra itt van, Sárika és Az ész a fontos, nem a haj című dalait – utóbbit énekelte is –, valamint Koncz Zsuzsa egyik legnagyobb slágerét, a Miszter Alkoholt. 1990-ben szólólemeze jelent meg, zenei rendezőként számos színpadi produkcióban és albumon közreműködött, például az István, a király című rockopera kétmillió példányban eladott eredeti hanganyagán.

EUROSONIC Két instrumentális zenekar, a Freakin’ Disco és a Makrohang fogja képviseli Magyarországot a 2025-ös Eurosonic Fesztiválon január 15. és 18. között a hollandiai Groningenben. Eddig 151 előadó került be a rangos európai showcase fesztivál és zeneipari konferencia jövő évi koncertprogramjába, amelyet egy szakmai zsűri állít össze a jelentkezőkből. Az Eurosonic az elmúlt években olyan produkciók pályafutását indította el, mint Stromae, Dua Lipa vagy az Idles.

FOTÓPÁLYÁZAT „Kis magyar abszurd” témában hirdetett analóg fotópályázatot a Fekete pont című új független magyar film forgalmazója. A felhívásra november 15-ig várják a „tipikusan magyar” helyzeteket megörökítő képeket, amelyek valamilyen módon a filmre is reflektálnak. A beküldött fotók közül Szimler Bálint rendező és Rév Marcell operatőr választja ki a díjazottakat. (A rendezővel készült interjúnkat lásd:Annyira jó minden”, Magyar Narancs, 2024. szeptember 18.)

ALFÖLD-DÍJ Gergely Ágnes költő, Korpa Tamás költő és Juhász Tibor író, költő, szerkesztő kapta az idén az Alföld-díjakat. Az Alföld folyóirat szerkesztősége 1978 óta részesíti nívódíjban ki­emelkedő szerzőit. Az idei díjakat november 5-én adták át a debreceni Kölcsey Központban. 1978 óta 47 alkalommal 135 szerzőnek 142 díjat osztottak ki, heten ugyanis – köztük Kulcsár Szabó Ernő, Tandori Dezső, Esterházy Péter és Térey János – kétszer is megkapták az elismerést.

BÚCSÚ Kilencvenegy éves korában meghalt Quincy Jones többszörös Grammy-, Tony- és Emmy-díjas amerikai zeneszerző, zenei producer, karmester. Több mind hét évtizedet felölelő karrierje során a 20. századi könnyűzene legmeghatározóbb alakjaival dolgozott együtt. Készített albumokat Frank Sinatrával, Ella Fitzgeralddal és Michael Jacksonnal, de ő volt a zenei rendezője az 1985-ös We Are the World című jótékonysági lemeznek is.

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)