Egy hét kultúra 2024/47.

  • Narancs
  • 2024. november 20.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

BOOKER-DÍJ Samantha Harvey brit író kapta idén a Booker-díjat Orbital című ötödik regényéért. Az Egyesült Királyságban tavaly novemberben megjelent könyv hat fiktív űrhajós 24 óráját követi végig a Nemzetközi Űrállomáson, akik ez idő alatt összesen tizenhat napkeltét és napnyugtát élnek át. A könyvből már a rangos irodalmi elismerés rövidlistájának kihirdetése előtt 29 ezer példány fogyott az országban, a zsűri elnöke szerint pedig egyhangúlag született meg a döntés a 2024-es győztesről. Az angolul mindössze 136 oldalas Orbital egyébként a díj történetének második legrövidebb nyertes műve, és mindössze négy oldallal hosszabb Penelope Fitzgerald ugyancsak Booker-díjas 1979-es Offshore-jánál. Samantha Harvey, aki öt év után az első női díjazott, november 12-én vehette át az 50 ezer font (több mint 24 millió forint) pénzjutalommal járó elismerést. Arra kérdésre, hogy mire fogja költeni az összeget, Harvey úgy válaszolt: szüksége lenne egy kerékpárra, és szeretne elutazni Japánba.

ADOMÁNY A British Museumhoz került egy 1 milliárd font (nagyjából 486 milliárd forint) értékű kínai kerámiagyűjtemény, ez valószínűleg minden idők legértékesebb művészeti adományának számít, amit brit múzeum valaha kapott. Az 1700 darabból – köztük egy Ming-dinasztia korából származó, csirkékkel és kakasokkal díszített porceláncsészéből – álló gyűjteményt a Sir Percival David Foundation of Chinese Art adományozta az intézmények, amely egyébként 2009 óta kölcsönözte a műtárgyakat, és egy külön londoni galériát is fenntartott a bemutatásukra. Percival David 1892-ben egy gazdag zsidó család gyermekekeként született Bombay-ben (a mai Mumbaiban). Huszonkét évesen Londonba költözött, idővel pedig a kínai művészet és irodalom szenvedélyes gyűjtője lett. A nevét viselő alapítvány szerint David 1964-ben bekövetkezett halála előtt rendelkezett arról, hogy szeretné a nyilvánosság számára is elérhetővé tenni a gyűjteményét.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.