Egy hét kultúra 2024/49.

  • Narancs
  • 2024. december 4.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

NESTROY-DÍJ Mundruczó Kornél nyerte a legjobb rendezőnek járó Nestroy-díjat a Proton Színház Parallax című előadásáért. A rangos osztrák színházi elismerésben először részesült magyar rendező magyar produkcióval. Az előadás premierjét idén májusban tartották a Bécsi Ünnepi Hetek keretén belül. A darab szövegét a társulat improvizációinak felhasználásával Wéber Kata írta, a díszlettervező Monika Pormale, a jelmeztervező Domán Melinda, a fénytervező Éltető András, a zeneszerző Asher Gold­schmidt, a koreográfus pedig Molnár Csaba volt. A színpadon Monori Lili, Kiss-Végh Emőke, Major Erik, Rába Roland, Zsótér Sándor, Molnár Csaba és Boronkay Soma látható. A Nestroy-díjakat 2000 óta évente tizennégy kategóriában osztják ki, az idei díjátadót november 24-én tartották a bécsi Volkstheaterben. A Parallax 2024-es turnésorozata 6 hónap és 6 európai nagyváros után Párizsban ért véget, a folytatás azonban az állami támogatásban nem részesülő Proton Színház számára egyelőre bizonytalan.

PORTRÉ A római Palazzo Barberini múzeumában tekinthető meg az a Caravaggiónak tulajdonított portré, amely hatvan évvel ezelőtti felbukkanása óta először látható nyilvános kiállításon. A festmény Maffeo Barberini gazdag firenzei nemest ábrázolja, aki 1623-ban VIII. Orbán néven lett pápa. Az itáliai festőművész még ambiciózus fiatalemberként ismerkedett meg a későbbi pápával, akit az 1598-ra datált képen örökített meg. A portré több mint háromszáz éven át a Barberini család birtokában volt, az 1930-as években azonban eladták. A vásárlásról szóló dokumentáció és a nyilvános kiállítások hiányában évtizedekig semmit sem lehetett tudni a mű hollétéről, egészen 1963-ig, amikor Roberto Longhi olasz Caravaggio-kutató azonosította a művet.

TÉLI AUKCIÓ Czóbel Béla, Derkovits Gyula és Rippl-Rónai József egy-egy festménye is szerepel a Kieselbach Galéria téli aukcióján, amelyet december 10-én rendeznek a Budapest Marriott Hotelben. Kalapács alá kerül többek között Czóbel Béla nemzetközi rangú, muzeális értékű Kislány ágy előtt című, 1905-ben készült festménye, amely először szerepel nyilvánosan a műkereskedelemben. Czóbel életművében már csak elvétve találni olyan képet, amely elkerülte a restaurátori beavatkozást, a Kislány ágy előtt azonban érintetlen, lakkozástól mentes festmény, amelyet eredeti keretében bocsátanak árverésre. Szintén licitálni lehet majd Derkovits Gyula 1933-as Szövők című művére, valamint Rippl-Rónai József Kis szőke fiú na­ranccsal című, 1904-es festményére, de a tételek között szerepel Vaszary János harmincas években született Művésztársaság című kompozíciója és Egry József 1930-as Taorminai napkeltéje is. A 266 tételt felvonultató aukció anyagát bemutató kiállítás december 9-ig látogatható a Kieselbach Galériában.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.