REKORD Új Canaletto-életműrekord született a Christie’s aukciósház Old Masters árverésén Londonban, ahol a 18. századi itáliai festőművész egyik velencei látképe 31,9 millió fontért (mintegy 14,8 milliárd forint) kelt el. Az 1732 körülre datált Velence, a Bucintoro díszgálya visszatérése áldozócsütörtökön című festményért a július 1-jén megrendezett aukción öt licitáló versengett, s az értékét előzetesen 20 millió fontra (9,2 milliárd forintra) becsülték. Az életmű többi darabjához képest viszonylag nagynak számító (86 centiméter magas és 138 centiméter széles) vászon különlegessége, hogy egykor Robert Walpole, Nagy-Britannia első miniszterelnökének tulajdonában volt, ráadásul korábban mindössze kétszer árverezték el, először 1751-ben, néhány évvel Walpole halála után, majd 1993-ban. A mű előző tulajdonosa egyébként ugyanaz a gyűjtő volt, aki a korábbi Canaletto-életműrekordot elérő, a Canal Grandét ábrázoló festményt is értékesítette a Sotheby’s 2005-ös aukcióján.
VILÁGÍTÓTORONY Francia régészek egy csapata június végén huszonkét hatalmas kőtömböt emelt ki a tengerfenékről Egyiptom partjainál, harminc évvel azután, hogy felfedezték az alexandriai (vagy pharoszi) világítótorony maradványaiként azonosított köveket. A 70–80 tonnás tömböket egyesével tanulmányozzák és szkennelik, hogy az elmúlt évtizedben már digitalizált több mint száz elemmel együtt elkészítsék belőlük a világítótorony virtuális modelljét. A régészeti feltárást finanszírozó La Fondation Dassault Systèmes közlése szerint a most kiemelt darabok egy eddig ismeretlen kapu részei lehetnek. A „PHAROS” elnevezésű projekt keretében az ásatások mellett a világítótorony ősi ábrázolásait és leírásait is kutatják, az időszámításunk előtti 4. század végétől egészen az építmény 15. század elején bekövetkezett pusztulásáig.
ÉLETMŰ-KIÁLLÍTÁS Először nyílt életmű-kiállítás Budapesten a 125 éve született Rogi André fényképeiből. A párizsi avantgárd magyar származású fotóművészének alkotásai július 2. óta tekinthetők meg a Mai Manó Ház Több fényt, több árnyékot – Rogi André (1900–1970) című, a Bibliotheque nationale de France (BnF) együttműködésével megvalósuló tárlatán. Rogi André – eredeti nevén Klein Józsa Rózsa – férje, André Kertész mellett ismerkedett meg a fotográfiával, majd olyan alkotók közegében dolgozott, mint Dora Maar, Brassaï, Henri Cartier-Bresson vagy Man Ray. Szürrealizmushoz közelítő képi világa és modelljei iránti figyelme kiemelte a kor portréfotósai közül, képeit ráadásul utólag is alakította, retusálta, részleteket emelt ki vagy éppen tüntetett el a negatívokon. Franciaországban máig közismert alkotónak számít, Jean-Claude Lemagny, a BnF fotógyűjteményének vezetője a művész halálának évében vásárolta meg több tucat nagyítást tartalmazó hagyatékát, amely az augusztus 19-ig látogatható kiállítás gerincét adja. A képek többsége korábban soha nem szerepelt nyilvános tárlaton.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!