Egy hét kultúra 2025/30.

  • Narancs
  • 2025. július 23.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

TŰZVÉSZ Teljesen leégett a Tomorrowland nagyszínpada július 16-án, két nappal a belgiumi elektronikus zenei fesztivál kezdete előtt. A szervezők közlése szerint senki nem sérült meg a balesetben, a fesztivál központi helyszínéhez tartozó látványos installációkat azonban elpusztították a lángok. A tűz pontos oka egyelőre ismeretlen, bár több szemtanú is pirotechnikai tesztekhez köthető robbanásokról számolt be az incidenst megelőzően. Az esemény szóvivője már a baleset estéjére összehívott sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a történtek ellenére folytatják az előkészületeket és megtartják az idei fesztivált. Ígéretének megfelelően július 18-án délután valóban elstartolt a Tomorrowland 2025-ös kiadása, sikerült ugyanis villámgyorsan felépíteni egy új nagyszínpadot, felhasználva ehhez a Metallica legutóbbi európai turnéjának hang- és fénytechnikáját, amelyet belga sajtóbeszámolók szerint Ausztriából szállítottak a helyszínre, mindössze egyetlen éjszaka alatt. A világ egyik leglátogatottabb elektronikus zenei fesztiváljának számító Tomorrowlandet 2005 óta rendezik az Antwerpenhez közeli Boom városában, az utóbbi években ráadásul már két egymást követő hétvégén várják a bulizókat.

LOPOTT FESTMÉNY Visszakerül az olaszországi Belluno városába az a festmény, amelyet több mint ötven évvel ezelőtt loptak el a Museo civico di Bellunóból. A 16. századból származó, Máriát és a kis Jézus ábrázoló kép a közelmúltig egy norfolki nő birtokában volt, aki sokáig azért nem volt hajlandó megválni az Interpol és az olasz hatóságok által is körözött alkotástól, mert érvelése szerint volt férje jóhiszeműen vásárolta meg azt 1973-ban. A nőt végül egy pro bono alapon dolgozó művészeti ügyvéd – akinek családja egyébként a Bellunót is magába foglaló Veneto tartományból származik – győzte meg arról, hogy akkor cselekszik helyesen, ha visszaszolgáltatja a festményt az olasz városkának. A kérdéses vászon az itáliai reneszánsz festőművész, Antonio Solario munkája, amely 1872-ben került Bellunóba, ahonnan egy évszázaddal később több más műalkotással együtt ellopták, majd Ausztriában értékesítették.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.