Egy hét tudomány 2021/03.

  • Narancs
  • 2021. január 20.

Interaktív

Rövid hírek: vírus, vulkánkitörés, hurrikán és mindenféle istencsapása. Plusz izgalmas tudományos felfedezések.

DISZNÓ A világ egyik legrégebbi figurális művészi ábrázolását, egy szemölcsös disznóról (Sus celebensis) készült rajzot találtak az indonéziai Celebesz szigetén egy barlangban: a felfedezésről a Science Advances számolt be. A barlang hátsó falára mintegy 45 ezer évvel ezelőtt felfestett kép újabb bizonyíték arra, hogy az első modern barlangi festészeti hagyomány nem a jégkorszakbeli Európából ered, hanem már korábban létezett Ázsiában, illetve esetleg Afrikában is, ahonnan a homo sapiens származik – véli Adam Brumm (Griffith University, Brisbane, Ausztrália), a disznóábrázolás egyik felfedezője. A most publikált rajz mellett még legalább kettő, de akár három disznót ábrázoló rajz is található a barlangban – a kőkori művész jóvoltából az állatok szinte egymásnak feszülnek. Hasonló dinamikus kompozíciót fedeztek fel korábban archeológusok a franciaországi Chauvet-barlang 30 ezer éves rajzain is. A kutatók szerint a Celebeszen feltárt rajzokat (az említetteken kívül egy kisebb barlang mennyezetén talált óriási disznóábrázolást) inkább az anatómiailag modern ember (homo sapiens), mint az akkoriban szintén e régióban élő kis termetű floresi ember pingálhatta a barlang falára. A barlangrajz hagyománya valószínűleg akkor jelent meg az indonéz szigeteken, amikor az első homo sapiensek feltűntek itt 60–70 ezer évvel ezelőtt, ahová már készen hozták magukkal a barlangrajztechnikát.

UTÓHATÁS A Covid-19-fertőzésen átesett betegek 76 százaléka még fél évvel a fertőződés után is mutatnak tüneteket – állítja egy kínai kutatócsoport, amely eredményeit a The Lancet orvosi folyóiratban publikálta. A kutatók Kínában, Vuhan városában végezték vizsgálatai­kat – ott, ahonnan hivatalosan a koronavírus-járvány kiindult. Több száz beteget teszteltek, akik már átestek a fertőzésen, s ennek alapján a kimerültség, a krónikus fáradtság és az izomgyengeség voltak a leggyakoribb tünetek, amelyeket hosszabb idő elteltével is mutattak az ezek szerint csak részlegesen gyógyult Covid-betegek, de sokan küzdöttek alvászavarral is. A kutatók szerint vizsgálataik egyrészt alátámasztják, hogy a gyógyult Covid-betegek, főleg a súlyosabb megbetegedésen átesett, kórházból elbocsátott páciensek gondosabb utókezelést igényelnek, másrészt szükség lesz nagyobb, akár sokezres, tízezres betegcsoportok utólagos, követéses vizsgálatára is, hogy kiderüljön, melyek a leggyakoribb, és melyek a közepesen gyakori vagy ritkábban előforduló, a fertőzés után még hónapokig fellépő szimptómák.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.