Egy hét tudomány 2021/46.

  • Narancs
  • 2021. november 17.

Interaktív

Rövid hírek: Vulkán, pingvin, szőlő

HOLD Valószínűleg a Hold egyik darabkája lehet a 469219 Kamo’oalewa kis méretű földközeli aszteroida – állítják csillagászok, akik távcsövekkel (a Large Binocular Telescope és a Lowell Discovery Telescope segítségével) pásztázták az égitest felszínét. Az aszteroida sugárzási spektrumát elemezve kiderült, hogy annak anyaga hasonló lehet az Apollo-misszió alkalmával gyűjtött holdkőzetekével. A 469219 Kamo’oalewa egyike a mindössze öt kvázi szatellit égitestnek, amelyek szintén a Nap körül keringenek, keringési idejük is megegyezik bolygónkéval, de a Földnél jóval nagyobb a pályájuk excentricitása. Távoli kísérőnk mindössze 41 méter átmérőjű, ezzel a legkisebb, de egyben a legstabilabb pályával rendelkező a kvázi szatellit aszteroidáink közül, neve (Kamo’oalewa) egy hawaii szó, amely oszcilláló égitestre utal.

 

VULKÁN Az utóbbi két évezred 68 kínai dinasztiaváltása (ezzel együtt a korábbi uralmi formák összeomlása) közül 62-t vulkánkitörés előzött meg – erre a következtetésre jutottak a kínai Csöcsiang Egyetem és az írországi Trinity College Dublin kutatói. A tudósok azt kezdték vizsgálni, hogy a példátlanul hosszú írott kínai történelem során milyen szerepet játszottak a hirtelen klímaváltozások – márpedig leginkább a vulkánkitörések befolyásolják a rövid távú klímaciklusok alakulását. Ismert a kínai történelemből, hogy a gyakorta összeomlásként jellemzett uralomváltásokat általában szocioökonómiai válságok és agrár-ökológiai, élelmezési krízisek (valamint az ezzel járó demográfiai katasztrófák) kísérték. A kutatók a jégfuratok elemzése alapján 156 robbanásos kitörést azonosítottak i. u. 1-től 1915-ig, és ezeket összevetették a 68 ismert dinasztikus válsággal, illetve dinasztiaváltással. Megállapításaik szerint a már korábban is fennálló társadalmi, gazdasági, politikai feszültségek esetén egy viszonylag kisebb kitörés is krízishez vezethetett, míg egy nagyobb, súlyosabb klimatikus hatású vulkánkitörés korábban stabil uralmi rendszereket is térdre kényszerített.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.