Egy hét kultúra 2021/46.

  • Narancs
  • 2021. november 17.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

KORTÁRS A modern és kortárs művészeteknek szentelt múzeumkomplexumot nyitottak meg Hongkongban. Az M+ névre hallgató intézmény a világ legjelentősebb múzeumaival kívánja felvenni a versenyt: az épületet a londoni Tate Modernt is jegyző, svájci Herzog & de Meuron építészeti iroda tervezte, kiállítási területének méretével pedig rögtön a párizsi Centre Pompidou és a New York-i MoMA mellé pozicionálja magát. Az M+-ban a mintegy 6 ezer darabból álló gyűjtemény legjavát láthatják a látogatók, ráadásul a digitalizált kollekciót nyilvánossá tették az intézmény honlapján. Legalábbis azt a részét, amelyet a kínai állam cenzúrája éppen engedélyezett. A múzeum ugyanis ahelyett, hogy a kortárs művészetek szabadságának megtestesítőjeként kezdte volna meg működését, inkább az állami cenzúra működési mechanizmusának legfrissebb példája lett. Megnyitásakor ugyanis a nemzetbiztonsági törvény alapján elutasították Aj Vej-vej azon híres fotósorozatának bemutatását, amelyen a művész a középső ujjával mutat be különböző ikonikus helyszínekkel – a többi közt a Tienanmen térrel – a háttérben.

 

DOSZTOJEVSZKIJ 200 November 11-én emlékeztek meg világszerte Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij születésének 200. évfordulójáról. Az 1821-ben Moszkvában született, majd 1881-ben Szentpéterváron elhunyt író világirodalmi jelentőségének tiszteletére Moszkvában megnyitották az egykori lakhelye köré kialakított múzeumközpontot. A földszinti lakást, amelyben az író családja 1837-ig lakott, már 1928-ban emlékhellyé alakították, ez alkotja a mostani komplexum központját. Az épület első emeletén Dosztojevszkij fő műveit ismertető tárlókat helyeztek el, míg a felső emeleten az életmű többi darabját multimédiás installációkkal mutatják be.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).