Egy hét tudomány 2022/11.

  • Narancs
  • 2022. március 16.

Interaktív

Rövid hírek: Stonehenge, sáfrány, fűnyíró pocok

STONEHENGE Mégiscsak egyfajta neolit kalendáriumként működhetett a délnyugat-angliai Stonehenge prehisztorikus megalitépítménye – Timothy Darvill (Bournemouth University) az Antiquity folyóiratban publikált tanulmányában amellett érvel, hogy Stonehenge óriási kört alkotó homokkő tömbjei afféle öröknaptárt jelenítenek meg, amely a két tavaszpont között eltelt úgynevezett tropikus évvel (kb. 365,25 nappal) kalkulál. Darvill szerint a megalitokat egy helyen bányászták ki, együtt állították fel (i. e. 2500-ban), és változatlan formációban is maradtak, így egyetlen egységként is kezelendők. Az óriás kövek az évet jelenítik meg, így lehetőséget adtak a környék lakóinak, hogy követhessék a napok, hetek, hónapok folyását. 30 homokkő (sarsen) tömb jeleníti meg egy hónap napjait – egy hét pedig tíz napot tett ki. Az évből e felosztás után még megmaradó öt napot jelölő kőhármasok (két álló kőtömbön egy keresztbe fektetett harmadik) megtalálhatók az építmény kellős közepén, ráadásul az egyikük jelezte a téli napforduló napkeltéjének helyét is. Azonnal észlelték, ha valami hiba van a hónapok számolásával: ekkor ugyanis a napfordulók idején nem a megfelelő helyen bukkant elő a felkelő nap. Ezt elkerülendő, négyévente egy újabb szökőnapot iktattak be, amit a fő kőkörön kívüli állomáskövek segítségével tudtak követni.

 

KRÁTER Mégsem egy grönlandi gleccser jégpáncélja alatt fekvő óriási kráterhez köthető a földtörténet ez idáig utolsó, 13 ezer évvel ezelőtti fiatalabb driász eljegesedési eseménye. A Science Advances folyóiratban megjelent cikk szerint az egy kilométer vastag Hiawa­tha-gleccser alatt található mintegy 31 kilométer átmérőjű becsapódási krátert egy kilométeres nagyságú aszteroida vagy üstökösmag hozta létre – ám az eseményre valószínűleg 58 millió évvel ezelőtt, a paleocén időszakban került sor. Mindezt a kutatók kétfajta, radioaktív izotópok előfordulásán alapuló datálási módszerrel is igazolták. A katasztrofális esemény 58 millió éves dátuma egyelőre egyetlen korábban datált föld-, illetve klímatörténeti eseménnyel sem mutat szoros kapcsolatot. Bekövetkezése idején (az úgynevezett paleocén-eocén hőmérsékleti maximum időszakában) Grönlandot még mérsékelt égövi esőerdők borították, és normálisnak számított a 20 Celsius-fokos hőmérséklet.

 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

Közel tíz éve húzódik a balatoni körvasút nagy terve

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, de azóta tizenöt balatoni állomásra még tovább is tart az út, mint korábban.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).