Egy hét tudomány 2022/11.

  • Narancs
  • 2022. március 16.

Interaktív

Rövid hírek: Stonehenge, sáfrány, fűnyíró pocok

STONEHENGE Mégiscsak egyfajta neolit kalendáriumként működhetett a délnyugat-angliai Stonehenge prehisztorikus megalitépítménye – Timothy Darvill (Bournemouth University) az Antiquity folyóiratban publikált tanulmányában amellett érvel, hogy Stonehenge óriási kört alkotó homokkő tömbjei afféle öröknaptárt jelenítenek meg, amely a két tavaszpont között eltelt úgynevezett tropikus évvel (kb. 365,25 nappal) kalkulál. Darvill szerint a megalitokat egy helyen bányászták ki, együtt állították fel (i. e. 2500-ban), és változatlan formációban is maradtak, így egyetlen egységként is kezelendők. Az óriás kövek az évet jelenítik meg, így lehetőséget adtak a környék lakóinak, hogy követhessék a napok, hetek, hónapok folyását. 30 homokkő (sarsen) tömb jeleníti meg egy hónap napjait – egy hét pedig tíz napot tett ki. Az évből e felosztás után még megmaradó öt napot jelölő kőhármasok (két álló kőtömbön egy keresztbe fektetett harmadik) megtalálhatók az építmény kellős közepén, ráadásul az egyikük jelezte a téli napforduló napkeltéjének helyét is. Azonnal észlelték, ha valami hiba van a hónapok számolásával: ekkor ugyanis a napfordulók idején nem a megfelelő helyen bukkant elő a felkelő nap. Ezt elkerülendő, négyévente egy újabb szökőnapot iktattak be, amit a fő kőkörön kívüli állomáskövek segítségével tudtak követni.

 

KRÁTER Mégsem egy grönlandi gleccser jégpáncélja alatt fekvő óriási kráterhez köthető a földtörténet ez idáig utolsó, 13 ezer évvel ezelőtti fiatalabb driász eljegesedési eseménye. A Science Advances folyóiratban megjelent cikk szerint az egy kilométer vastag Hiawa­tha-gleccser alatt található mintegy 31 kilométer átmérőjű becsapódási krátert egy kilométeres nagyságú aszteroida vagy üstökösmag hozta létre – ám az eseményre valószínűleg 58 millió évvel ezelőtt, a paleocén időszakban került sor. Mindezt a kutatók kétfajta, radioaktív izotópok előfordulásán alapuló datálási módszerrel is igazolták. A katasztrofális esemény 58 millió éves dátuma egyelőre egyetlen korábban datált föld-, illetve klímatörténeti eseménnyel sem mutat szoros kapcsolatot. Bekövetkezése idején (az úgynevezett paleocén-eocén hőmérsékleti maximum időszakában) Grönlandot még mérsékelt égövi esőerdők borították, és normálisnak számított a 20 Celsius-fokos hőmérséklet.

 

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.