Egy hét tudomány 2022/25.

  • Narancs
  • 2022. június 22.

Interaktív

Rövid hírek: becsapódás, macska, jel...

ERDŐTŰZ Súlyos erdőtüzek pusztítottak a június közepén szokatlanul erősnek számító európai hőhullám idején – ezek leginkább Spanyolországot és Németországot sújtották, számos tűzfészket a közben befutó hidegfrontok csapadékrendszere sem oltott el teljesen. Spanyolországban az ország számos pontján mértek rekordmagas hőmérsékleteket: a szakértők az éghajlatváltozással hozzák összefüggésbe az Európa jó részén tapasztalt szokatlanul forró időszakot. A hőmérő szála számos spanyol városban emelkedett 40 Celsius-fok fölé – ilyen hőmérsékletek általában csak augusztusban megszokottak. A legnagyobb károkat az északnyugati Zamora tartományban okozták a tüzek, ahol több mint 25 ezer hektárnyi terület pusztult el, Navarra autonóm tartományban pedig 15, tűz által veszélyeztetett falut evakuáltak a tartósan magas hőmérséklet miatt. Németországban is számos erdőtűz pusztított a nagy hőség (keleten néhol 38 Celsius-fok feletti) és a kevés eső miatt. Az erős szél tovább szította a lángokat Berlintől 50 kilométerre délnyugatra, ami arra késztette a hatóságokat, hogy szükségállapotot hirdessenek a június 18–19-i hétvégére, három főváros közeli falu lakóit pedig felszólították, hogy hagyják el otthonaikat a közelgő erdőtűz miatt.

 

BECSAPÓDÁS Egy néhányszor tíz méter átmérőjű kisbolygó csapódhatott be még 2021. október 15-én a Jupiterbe – négy japán csillagász idén júniusban frissen publikált tanulmányában számolt be a felfedezésről. Ez volt a legnagyobb megfigyelt becsapódási esemény a Shoemaker–Levy 9 (SL9) üstökös darabjainak 1994. júliusi (jó előre kalkulált) becsapódása óta. A felfedezés a kiotói Planetary ObservatioN Camera for Optical Transient Surveys (PONCOTS) nevű, 28 centiméteres főtükör-átmérőjű távcsőnek köszönhető. A jelenséget több amatőr csillagász is észlelte, így bizonyos, hogy a felvillanás valóban a Jupiteren történt, és nem a földi légkörben. A becsapódás során mintegy 2 megatonna TNT felrobbanásának megfelelő energiamennyiség szabadult fel – ez hasonló az 1908-as szibériai Tunguszka-esemény energiájához. Ha ez a felvillanás a Föld légkörében történt volna, akkor 100 kilométer távolságból a Napnál is százszor fényesebben ragyogott volna. A több hullámhossztartományban párhuzamosan végzett fényességméréseknek köszönhetően a csillagászok ki tudták számítani a jelenség hőmérsékletét, ami 8300 kelvinnek adódott. Ebből, illetve a felfénylés mértékéből kiszámították a kisbolygó átmérőjét, az (sűrűségétől függően) 16 és 32 méter között lehetett.

 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egzaltált Dürer

A monumentális kiállítás középpontjában egyetlen mű, egy 1506-os dátummal jelölt, Selmecbányáról származó gótikus szárnyas oltár áll, amelynek az egyik táblaképével (helyesebben reprodukciójával) mindenki találkozott már. A kollektív emlékezetünkbe beégett a Vizitáció (Mária találkozása Erzsébettel), ám ez nem mondható el a nyolcból megmaradt hét táblaképről – amelyek most először láthatók együtt.

0–24

A hétköznapi és ünnepnapi fasizmus letagadásának megvannak a magyarban is a kulcsmondatai, közbeszédbéli szállóigéi. Kivétel nélkül önleleplező mondatok, melyek igen gyakran egyeznek is a közlő szándékaival.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

Szivárgás

Tavaly szeptemberben a kuruc.info közzétett egy olyan párbeszédet tartalmazó hangfelvételt, amelyen többek között ez hallható: „Nekem a Viktor azt mondta, hogy azért jöjjek be, hogy beszéljük meg, hogy ki fenyegetett meg.”

Szép, új, szintetikus világ

  • Váradi András

Egy jó kép többet mond, mint ezer szó. Közhelyes, de attól még igaz bon mot. Robert Capa még rá is duplázott, amikor azt mondta: el tud képzelni egy olyan képet (fotót), amely akkora hatással van az emberekre, hogy soha többé nem lesz háború.

Közös pont híján

Hosszú ideig az évszázad üzleteként hirdették a német fegyvergyártásra alapozó hazai védelmi ipari fejlesztéseket. Ám a pénz elfogyott, exporttal nem számolhatunk, ráadásul a Merz-kormány nem lesz olyan elnéző Orbán Viktor bomlasztó politikájával szemben, mint amilyen Angela Merkel volt.

„Itt írd alá, Gergő!”

A fideszes ifjúságból indulva, minisztériumokon és államtalanított állami cégeken át vezető úton került Böszörményi-Nagy Gergely, az Orbán-rendszer egyik hivatásos szabadgondolkodója a MOME-t fenntartó alapítvány élére, ahol aztán nem kívánt ismertséget szerzett.

„Végre ellazultunk”

Tizenöt éve alakult meg az Ivan & The Parazol, de fontosabb, hogy a klasszikus rock ihletettségű zenekar a minap jelentette meg hatodik nagylemezét Belle Époque címmel. Az új album mellett ambiciózus tervekről és a köz­életről is beszélgettünk Vitáris Ivánnal, az együttes énekesével és Simon Bálint dobossal.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.