Egy hét kultúra 2022/25.

  • Narancs
  • 2022. június 22.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

SIKER Június 13. és 18. között tartották az animációs filmek műfajának egyik legfontosabb szemléjét, az Annecy International Animation Film Festivalt, ráadásul az eseményen magyar siker is született. A rövidfilmes kategória fődíját ugyanis Turai Balázs Amok című filmje nyerte el. A 14 perces mű középpontjában egy Clyde nevű férfi áll, aki egy autóbalesetben elveszti frissen megkért menyasszonyát és korábbi önmagát, ezután pedig kénytelen megküzdeni saját belső démonaival. A kisfilmnek nem ez az első elismerése, korábban a 2019-es Friss Hús pitchfórumának győztese lett, és több fejlesztési pályázaton is jól szerepelt. Végül azonban Magyarországon nem kapott gyártási támogatást, elkészítését a román állami filmintézet, a Centrul Naţional al Cinematografiei támogatta. Az annecy-i díj önmaga értékén túl azért különösen fontos, mert ezzel Turai kisfilmje automatikusan megkapta az Oscar-jelölést. A fesztivál egész estés filmek között kiosztott díját pedig az Amandine Fredon és Benjamin Massoubre rendezte Le Petit Nicolas című adaptáció nyerte el, amelyet Cannes-ban mutattak be.

 

VISSZÁRU Egészen különleges tematika mentén nyílt meg Olaszország új múzeuma, a Museo dell’Arte Salvata. A római intézmény a külföldre csempészett, majd sikeresen visszaszerzett műalkotások kiállítóhelyeként jött létre, a Museo Nazionale Romano részeként. A Diocletianus római császár egykori fürdőkomplexumának előcsarnokában kialakított térben a tervek szerint néhány havonta cserélik majd a tárgyakat, hogy folyamatosan bemutathassák a közönségnek a visszaszerzett régészeti leleteket és művészeti alkotásokat. A múzeumot egyfajta átmeneti kiállítóhelyként képzelték el, a művek a bemutatás után visszakerülnek abba a gyűjteménybe, amelybe eredetileg tartoztak. A most futó, október 15-ig tartó első kiállításon 100 olyan műtárgyat mutatnak be, amely az Egyesült Államokból tavaly decemberben visszaszerzett 260 darabos leletegyüttes részét képezi. Az i. e. 7–8. századból származó etruszk szobrokat és festett cserépedényeket illegális ásatásokon tárták fel, majd csempészáruként szóródtak szét külföldön, múzeumokba, magángyűjteményekbe, aukciós házakba kerülve. A kiállítás után a közép-olaszországi Etruriába kerülnek majd vissza, az előkerülésük feltételezett térségéhez tartozó múzeumok valamelyikébe.

 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.