Egy hét tudomány 2023/26.

  • Narancs
  • 2023. június 28.

Interaktív

Rövid hírek: pestis, féreg, villám...

OXIGÉN Egy új, a bolygóközi expedíciók során is használható, napfényből és vízből oxigént előállító technológiát sikerült kifejleszteni, amely a Nature Communications tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a Holdon, sőt a Marson is működőképes, köszönhetően a mindkét égitesten megtalált vízjégnek. A mesterséges fotoszintézisen alapuló fotoelektrokémiai (photoelectrochemical – PEC) rendszer a korábbi kísérleti technológiákhoz képest nem igényel felügyeletet, és szobahőmérsékleten is alkalmazható, ráadásul mikrogravitációban is jó hatásfokkal működik. A kutatócsoport kiszámolta, hogy a mesterséges fotoszintézis még a Marson sem mondana csődöt: ez ugyan távolabb kering a Naptól, így kevésbé intenzív a napsugárzás, ráadásul a marsi telek is jóval hosszabbak, mint a Földön, de ez ellensúlyozható naptükrök alkalmazásával.

PESTIS A pestis kórokozójának nyomára bukkanhattak két, a kora bronzkorban élt fiatal férfi maradványait vizsgálva az osztrák tudományos akadémia kutatói: 4 ezer éves korukkal ezek az eddig ismert legrégebbi, a pestis nyomait őrző maradványok a mai Ausztria területén – eddig a legkorábbi bizonyítékok a középkorból származtak. Az Archaeologia Austriaca folyóiratban publikált beszámoló szerint az Alsó-Ausztria északi részén található, 22 sírt rejtő temetőt az A5-ös északi elkerülőút építése során fedezték fel Drasenhofen közelében. A Max Planck kutatóintézet-hálózat lipcsei evolúciós antropológiai intézetének munkatársaival együttműködve az osztrák régészeti intézet (ÖAI) régészei először azt vizsgálták meg, hogy milyen családi kapcsolatok vannak az elhunytak között. Ennek tisztázására a tudósok mintákat vettek a fogakból, ahol akár hosszú ideig megmaradhatnak a genetikai maradványok. Az elemzések azonban nemcsak emberi DNS-t találtak, hanem a pestiskórokozóét is: a Yersinia pestis baktérium maradványait két férfiban fedezték fel, akik az új elemzések szerint 23 és 30, illetve 22 és 27 év közöttiek voltak, amikor meghaltak. Mindketten a temető szélén feküdtek, amiből a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az akkori emberek is jól tudták, hogy fertőző betegségben haltak meg.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.