Egy hét tudomány 2024/14.

  • Narancs
  • 2024. április 3.

Interaktív

Rövid hírek: akkumulátor, fogyatkozás, madár...

LYUK Megörökítették a Tejútrendszer közepén rejtőző Sagittarius A* szupernehéz fekete lyukat az Event Horizon Telescope segítségével: a felvétel nagyon hasonló az M87* fekete lyukról 2021-ben készítetthez, amely polarizált fényben mutatja a szupermasszív objektumot. A szóban forgó teleszkópot nemzetközi együttműködéssel 2009-ben hozták létre, hogy a korábbiaknál sokkal pontosabb megfigyeléseket végezhessenek a fekete lyukakkal kapcsolatban, és feltérképezzék az azok körüli eseményhorizontokat. Valójában nem egy hagyományos távcső, hanem egy bolygóméretű virtuális obszervatórium, amely a Föld különböző pontjain lévő teleszkópok összeköttetésével és együttes munkájával állítja össze a felvételeket. A Sagittarius A*-ról készült polarizált felvételt idén március 27-én tették közzé: a kép a fekete lyuk körül örvénylő mágneses teret teszi láthatóvá – hasonlóan a mágneses térnek az M87* esetében megfigyelt elrendeződéséhez. A kutatók ebből arra következtetnek, hogy az erős mágneses mező közös jellemzője lehet a szupermasszív fekete lyukaknak.

MEDVEÁLLATKA Le lehet lassítani az anyagcserét az emberi sejtekben medve­állatkából származó fehérjék bevitelével – állítja egy friss vizsgálat, amelynek eredményét a Protein Science magazinban publikálták. A mikroszkopikus méretű (legfeljebb 0,5 milliméterre megnövő) medveállatkák képesek túlélni a szélsőséges körülményeket: akár 30 évet is képesek túlélni élelem és víz nélkül, néhány percig a mínusz 272 Celsius-fokos dermesztő hideget vagy a 150 fokos meleget is bírják, mínusz 20 fokon pedig akár évtizedekig is elélnek. A medveállatkák gyakorlatilag 0 atmoszférától a Mariana-árok alján tapasztalható 1200 atmoszféráig ellenállnak a nyomásnak, és 5000–6200 gray-ig a sugárzásnak is. Úgy élik túl az extrém körülményeket, hogy felfüggesztik az életműködésüket, és ebben a biosztázisnak nevezett állapotban olyan fehérjéket használnak, amelyek géleket képeznek a sejtek belsejében, amivel lelassítják az életfolyamatokat. Amikor az amerikai kutatók bevitték ezeket a medveállatka-fehérjéket az emberi sejtekbe, azok ott szintén gélt képeztek és lelassították az anyagcserét, akárcsak a medveállatkáknál. A folyamat ráadásul visszafordítható: amikor enyhül a stressz, a medveállatkagélek feloldódnak, és az emberi sejtek visszatérnek normál anyagcseréjükhöz.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.