Egy hét tudomány 2024/14.

  • Narancs
  • 2024. április 3.

Interaktív

Rövid hírek: akkumulátor, fogyatkozás, madár...

LYUK Megörökítették a Tejútrendszer közepén rejtőző Sagittarius A* szupernehéz fekete lyukat az Event Horizon Telescope segítségével: a felvétel nagyon hasonló az M87* fekete lyukról 2021-ben készítetthez, amely polarizált fényben mutatja a szupermasszív objektumot. A szóban forgó teleszkópot nemzetközi együttműködéssel 2009-ben hozták létre, hogy a korábbiaknál sokkal pontosabb megfigyeléseket végezhessenek a fekete lyukakkal kapcsolatban, és feltérképezzék az azok körüli eseményhorizontokat. Valójában nem egy hagyományos távcső, hanem egy bolygóméretű virtuális obszervatórium, amely a Föld különböző pontjain lévő teleszkópok összeköttetésével és együttes munkájával állítja össze a felvételeket. A Sagittarius A*-ról készült polarizált felvételt idén március 27-én tették közzé: a kép a fekete lyuk körül örvénylő mágneses teret teszi láthatóvá – hasonlóan a mágneses térnek az M87* esetében megfigyelt elrendeződéséhez. A kutatók ebből arra következtetnek, hogy az erős mágneses mező közös jellemzője lehet a szupermasszív fekete lyukaknak.

MEDVEÁLLATKA Le lehet lassítani az anyagcserét az emberi sejtekben medve­állatkából származó fehérjék bevitelével – állítja egy friss vizsgálat, amelynek eredményét a Protein Science magazinban publikálták. A mikroszkopikus méretű (legfeljebb 0,5 milliméterre megnövő) medveállatkák képesek túlélni a szélsőséges körülményeket: akár 30 évet is képesek túlélni élelem és víz nélkül, néhány percig a mínusz 272 Celsius-fokos dermesztő hideget vagy a 150 fokos meleget is bírják, mínusz 20 fokon pedig akár évtizedekig is elélnek. A medveállatkák gyakorlatilag 0 atmoszférától a Mariana-árok alján tapasztalható 1200 atmoszféráig ellenállnak a nyomásnak, és 5000–6200 gray-ig a sugárzásnak is. Úgy élik túl az extrém körülményeket, hogy felfüggesztik az életműködésüket, és ebben a biosztázisnak nevezett állapotban olyan fehérjéket használnak, amelyek géleket képeznek a sejtek belsejében, amivel lelassítják az életfolyamatokat. Amikor az amerikai kutatók bevitték ezeket a medveállatka-fehérjéket az emberi sejtekbe, azok ott szintén gélt képeztek és lelassították az anyagcserét, akárcsak a medveállatkáknál. A folyamat ráadásul visszafordítható: amikor enyhül a stressz, a medveállatkagélek feloldódnak, és az emberi sejtek visszatérnek normál anyagcseréjükhöz.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)