Egy hét tudomány 2024/36.

  • Narancs
  • 2024. szeptember 4.

Interaktív

Rövid hírek: szirén, pecsét, maszk...

ANTIBIOTIKUM Két potenciális antibiotikumot találtak a Jeges-tengerből származó tengeri baktériumokban: a Finnországból és Norvégiából származó kutatócsoport az enteropatogén Escherichia coli (EPEC) fertőzések kezeléséhez ígéretesnek tűnő vegyületet a Kocuria és Rhodococcus tengeri aktinobaktériumok Jeges-tengerből származó törzseiből gyűjtött bakteriális metabolitok között azonosította. A finn és norvég kutatók új módszerükkel több száz, eddig ismeretlen vegyület hatását tesztelték: egy EPEC törzset céloztak meg, amely súlyos – néha halálos – hasmenést okoz 5 éven aluli gyermekeknél, különösen a fejlődő országokban. A vizsgált vegyületek négy aktinobaktérium-fajból származnak, amelyeket a Spitzbergák melletti vizekből származó gerinctelen állatokból izoláltak. Ezeket a baktériumokat ezután tenyésztették, sejtjeiket extrahálták, és tartalmukat szétválasztották különböző frakciókra. A Frontiers in Microbiology cikke szerint a kutatók két ismeretlen vegyületet találtak a legígéretesebbnek: az egyik a Rhodococcus nemzetség egy ismeretlen törzséből (T091-5), a másik pedig a Kocuria nemzetség egy ismeretlen törzséből (T160-2) származik.

TÖLTÉS Először mérte meg a Föld ambipoláris (azaz pozitív és negatív töltésű elektromos részecskék részvételével felépülő) elektromos mezőjét a NASA Endurance missziója – az eredményről a Nature számolt be. Már hatvan évvel ezelőtt feltételezték, hogy az ambipoláris elektromos mezőnek köszönhető a töltött részecskék, főképp ionok folyamatos kiáramlása a Föld pólusai felett az űrbe, azaz a sarki szél: ezt a 1960-as évek vége óta észlelik a Föld pólusai felett repülő űrjárművek is. A szubatomi léptékben generált ambielektromos térről úgy gondolták, hogy hihetetlenül gyenge, és a hatásait sem egyszerű detektálni: évtizedek teltek el, míg végre sikerült túllépni az addigi technológia korlátait. A kutatók 2016-ban kezdtek hozzá egy új műszer megalkotásához, amely alkalmas lehet a Föld ambipoláris mezőjének mérésére – a sarkvidékről indított szuborbitális rakétarepülés segítségével. Az Endurance (amely Ernest Shackletont 1914-ben az Antarktiszra szállító hajóról kapta nevét) 2022. május 11-én indult útjára, és 19 perccel azután, hogy elérte a 768 kilométeres tengerszint feletti magasságot, Grönland mellett a tengerben landolt. Az 518 kilométeres magassági tartományban, ahol adatokat gyűjtött, az Endurance egy mindössze 0,55 voltos változást mért az elektromos potenciálban, ám ez több mint elég a gravitáció elleni küzdelemhez: szuperszonikus sebességgel indítja a töltött részecskéket az űrbe.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Sivatag

Kísérteties a dolog. Egy közösségben vagyunk, mindenki fiatal, tele tervekkel, életörömmel, szabadságvággyal. A csoportdinamika ugyan itt is működik, vannak nyertesei és vesztesei a baráti és párkapcsolatoknak, de mégis az együvé tartozás élménye a meghatározó.

Kínzó mindennapok

Lee Daniels valószínűleg jót akart. A Szabadíts meg a gonosztól azért is irritáló élmény, mert a jó szándék és a koherensnek szánt szerkezet fokozatosan és szemmel láthatóan hullik darabokra. A rendező megtörtént eset alapján dolgozott: egy egyedülálló anyát és három gyermekét állítólag démonok kezdték gyötörni, amikor a 2010-es években egy indianai városkába költöztek.

A kenyér hangja

Augusztus 20-án mindig történik valami, szokhattunk hozzá az utóbbi években. A hivatalosan elvileg „az államalapítás és az államalapító Szent István király emlékünnepe” névre hallgató napon elég kevés szó esik a közösségi terekben az államalapításról vagy Szent István emlékezetéről, annál több a várható esti széllökések erejéről.

Kiteljesedhetsz kedvemre

Vajon beszélgetnek-e az óráink, cipőink, amíg nem vagyunk otthon? Érdekel-e bárkit, hogy mit is mondanak, s nem elég kizárólag a használatuk közben foglalkoznunk velük? Könnyen lehet, hogy csak magukban kattognak vagy elmennének valahová, de egy lépést sem tehetnek, amíg mi nem akarjuk.

Dörnhauban nyugtalan a tőke

Naplóregényként határozza meg fülszövege, de az 1944 áprilisában Bácskából deportált és tizennégy hónapig fogva tartott újságíró, költő, Debreczeni József nem írhatott naplót. Auschwitzba érkezése után hosszú ideig rendes ruhája sem volt, nemhogy papírja, írószerszáma.

Mickey, Disneyland királya

Döbbenetes látvány tárul a Sikló felső állomására érkező utasok és mindazok elé, akik a Budavári Palota környékét veszik célba, bár ezzel nem mondunk újat. A Várnegyed évek óta abszurd felvonulási terület, tételesen is felsorolhatnánk mindazon „régi” építményeket, amelyeket mostanában húztak, húznak fel abból a célból, hogy újra úgy nézzen ki a környék, mint 1900 és 1944 között.

Színtiszta politika

Magyar Péter kórházjárása politikai esemény volt. Lendületes ellenzéki politizálás, egy olyan kampány, amely nemcsak a főszereplővé emelt közvetítő politikai tőkéjét volt hivatott növelni, de okkal lehetett bízni abban is, hogy az akció ráirányítja a társadalom figyelmét egy hosszú ideje velünk létező borzalomra: az állami gyógyellátás katasztrofális állapotára.

Örök Quaestor

Nyolc év után született meg az elsőfokú ítélet az ún. Quaestor-ügyben. A cég 2015-ös bedőlése máig példátlan méretű anyagi kárt okozott (többnyire kis)befektetők tömegeinek. Az 1990-es évek közepén indult, és az ezredforduló tájékától lényegében a piramisjátékok elve alapján működtetett brókercég évekig tartó sikertörténete nemcsak a „fent lévők” gátlástalan pénzszerzéséről, de a hazai pénzügyi kultúra gyengeségéről, a kisbefektetők mindent (józanságot, körültekintést, stb.) felülíró mohóságából fakadó ostobaságáról és hiszékenységéről is pontos látleletet adott.

Érintettek

Kiégett fűcsomókon lépkedünk a semmi közepén. Elegáns embe­rek bizarr menete a harmincöt fokos hőségben. Diplomaták, különböző szervezetek képviselői, új­ság­írók, szervezők – és cigányok, főként fiatalok, akik sem ezek, sem azok közé nem tartoznak.

 

„Gyanútlanul mentem”

Senki nem tudja pontosan, miért vették ki az olimpiai gyaloglás vegyes váltójából az eredetileg nevezett Oláh Barbarát. Edzéseredményei ezt nem indokolták, igaz, azokat a szövetség vezetői nem ismerték.

Amihez csak hozzányúlnak

Gyakorlatilag nem lehet megélni azokból a fizetésekből, amelyeket az ELTE egyes karain az oktatóknak fizetnek, és hiába őrzi pozícióját az egyetem a nemzetközi rangsorokban, a kormány inkább az NKE-n építene ki a semmiből tanárképző kart ahelyett, hogy az ELTE-t fejlesztené. Mi lesz a jövőben az állami egyetemek sorsa?