Egy hét tudomány 2024/36.

  • Narancs
  • 2024. szeptember 4.

Interaktív

Rövid hírek: szirén, pecsét, maszk...

ANTIBIOTIKUM Két potenciális antibiotikumot találtak a Jeges-tengerből származó tengeri baktériumokban: a Finnországból és Norvégiából származó kutatócsoport az enteropatogén Escherichia coli (EPEC) fertőzések kezeléséhez ígéretesnek tűnő vegyületet a Kocuria és Rhodococcus tengeri aktinobaktériumok Jeges-tengerből származó törzseiből gyűjtött bakteriális metabolitok között azonosította. A finn és norvég kutatók új módszerükkel több száz, eddig ismeretlen vegyület hatását tesztelték: egy EPEC törzset céloztak meg, amely súlyos – néha halálos – hasmenést okoz 5 éven aluli gyermekeknél, különösen a fejlődő országokban. A vizsgált vegyületek négy aktinobaktérium-fajból származnak, amelyeket a Spitzbergák melletti vizekből származó gerinctelen állatokból izoláltak. Ezeket a baktériumokat ezután tenyésztették, sejtjeiket extrahálták, és tartalmukat szétválasztották különböző frakciókra. A Frontiers in Microbiology cikke szerint a kutatók két ismeretlen vegyületet találtak a legígéretesebbnek: az egyik a Rhodococcus nemzetség egy ismeretlen törzséből (T091-5), a másik pedig a Kocuria nemzetség egy ismeretlen törzséből (T160-2) származik.

TÖLTÉS Először mérte meg a Föld ambipoláris (azaz pozitív és negatív töltésű elektromos részecskék részvételével felépülő) elektromos mezőjét a NASA Endurance missziója – az eredményről a Nature számolt be. Már hatvan évvel ezelőtt feltételezték, hogy az ambipoláris elektromos mezőnek köszönhető a töltött részecskék, főképp ionok folyamatos kiáramlása a Föld pólusai felett az űrbe, azaz a sarki szél: ezt a 1960-as évek vége óta észlelik a Föld pólusai felett repülő űrjárművek is. A szubatomi léptékben generált ambielektromos térről úgy gondolták, hogy hihetetlenül gyenge, és a hatásait sem egyszerű detektálni: évtizedek teltek el, míg végre sikerült túllépni az addigi technológia korlátait. A kutatók 2016-ban kezdtek hozzá egy új műszer megalkotásához, amely alkalmas lehet a Föld ambipoláris mezőjének mérésére – a sarkvidékről indított szuborbitális rakétarepülés segítségével. Az Endurance (amely Ernest Shackletont 1914-ben az Antarktiszra szállító hajóról kapta nevét) 2022. május 11-én indult útjára, és 19 perccel azután, hogy elérte a 768 kilométeres tengerszint feletti magasságot, Grönland mellett a tengerben landolt. Az 518 kilométeres magassági tartományban, ahol adatokat gyűjtött, az Endurance egy mindössze 0,55 voltos változást mért az elektromos potenciálban, ám ez több mint elég a gravitáció elleni küzdelemhez: szuperszonikus sebességgel indítja a töltött részecskéket az űrbe.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.