Egy hét tudomány 2025/5.

  • Narancs
  • 2025. január 29.

Interaktív

Rövid hírek: ember, medve, baktérium...

KALCIUM Nem a feldolgozott ételek, nem is az elhízás vagy az alkohol a legfontosabb rizikófaktor a fiatalkori vastagbélrák kialakulásában, hanem a kalciumszegény étrend – állítja egy zömmel kínai tudósokból álló kutatócsoport, amely meglepő eredményeit a Neoplasia folyóiratban publikálta. A vastagbél­rákos esetek száma 1990 és 2019 között világszerte csaknem megduplázódott a 35 év alattiak körében, és ebben a korosztályban a betegség aránytalanul magas megoszlásban érinti a férfiakat. Mindez a szakértők körében is riadalmat váltott ki, éppen ezért számos kutatás és tanulmány keresi a mögötte álló okokat. A felmérésben a nagyon korán, tehát a 35 éves kor előtt diagnosztizált vastagbélrák kialakulását figyelték, és három fő kockázati tényezőt találtak. A legfontosabb rizikófaktor, amelyről eddig ritkán beszéltek a szakemberek, a kalciumhiányos étrend: ez a fiatalkorban bekövetkező vastagbélrákos esetek legalább 20 százalékánál megfigyelhető volt. A második legnagyobb kockázati tényezőként korántsem meglepő módon az alkoholfogyasztást, míg harmadikként az elhízást határozták meg. A várakozásokkal szemben a testmozgás hiánya és a dohányzás nem szerepel a vezető rizikófaktorok között. A kalciumhiány szerepét a bélrák kialakulásában alátámasztja egy ettől a kutatástól független tanulmány, amely szerint napi egy nagy pohár tej fogyasztása és a vastagbélrák kockázatának csökkenése között összefüggés van, kifejezetten a nők esetében.

MEGINT A KÍNAIAK Egy új, nyílt forráskódú, érvelési képességgel rendelkező, öntanuló nyelvi modellt fejlesztettek ki kínai kutatók, akik erről szóló tanulmányukat is szabadon elérhe­tővé tették online. A DeepSeek R1 modell megalkotásához a GPTo1-nél lényegesen olcsóbban tanítható modellek érvelési és matematikai képességét javították meg egy speciális megerősítéses tanulási technológia (reinforcement learning) segítségével, így az új modell képes arra, hogy zárt forráskódú vetélytársaihoz, köztük az Open AI o1-hez hasonló teljesítményt mutasson. Az amerikai Szilícium-völgy egyik befektetője által a „mesterséges intelligencia Szputnyik-pillanata”-ként jellemzett esemény már csak azért is meglepte a szakértőket és a kutatókat, mert a minap leköszönt Biden-kormányzat korábban több körben is korlátozta a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez szükséges csipek kivitelét az Egyesült Államokból. A kínai AI-modell megjelenése után az amerikai technológiai részvények egy nap alatt több mint 1000 milliárd dollárt veszítettek az értékükből.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.