tévéSmaci

Gólya, gólya!

  • tévésmaci
  • 2017. szeptember 17.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché kiültek a padra, szemben a Napsugár kisvendéglővel, nem tudták levenni a szemüket a bejáraton éktelenkedő hatalmas lakatról. Ilyen rohadt nagy lakatot ők még soha sem láttak, nyilván a szimbólumok valami ferde humorú barátja rakta oda, hogy látjátok, felek, ez is bezárt örökre, turkáló lesz vagy stadion, fogpiszkáló, ha el nem vágom közben az ujjam. Turkáló speciel a vasboltból lett pár lépéssel arrébb, igaz, hogy csak a feléből, a másik feléből meg cukrászda, speciel a Napsugár kisvendéglő egyik fele is valamiféle cukrászda/presszóként funkcionált, fagyi mindenesetre kapható volt, tölcsérbe és pohárba: négy gombóc két forintért, de nem ez volt a nagy szám. Hanem a függönnyel elválasztott étteremrész. De mielőtt tisztáznánk, hogy mi volt ott a nagy kunszt, a tisztánlátás végett azért szögezzük le, a cukipresszó meg az étterem is alapvetően kocsma volt, táncos sör, nagyfröccs, és szevasztok. Na, itt játszott minden szombat este a Nirvána. Néztek, mi? A Nirvána. Sztupa és Troché nézték azt a ménkű nagy lakatot, és vonogatták a vállukat. Egyik napom olyan, mint a másik, lemegyek a vasútállomásig, gondoltam, de mi a fasznak, az a’szeg még hervasztóbb, mint a főszeg, gondoltam inkább majd innen fölbaktatok a temetőig, az is épp elég deprimáló lesz. És most mozdulni sem tudok, nézem ezt a rohadt lakatot, s nem állok fel, hogy nekivágjak, s megállapítsam, hogy Gál tanító néni vagy a Bandi bácsi (Joó András tisztelendő úr) háza helyén virágüzlet nyílt, s az út felett meg ott figyel Zséda, nehogy már túl gyorsan hajtsál. Ezért tényleg nem érdemes fölállni. A Nirvánában tán négyen játszottak, mint a Beatlesben, a Miklós Géza dobolt, s tán Szabó Lacinak (Zolinak?) hívták a gitáros-énekest, volt neki egy olyan szemüvege, mint a Szörényinek (vagy a Lennonnak).

Pénteken (18-án) a Film Café este hét után kezdi a Vér című brit filmet, melyben jelentősek a környülállások, hiszen Paul Bettany és Stephen Graham nem elég, hogy testvérek és rendőrök, de még Mark Strong után is kell nyomozniuk, aki nyugalmazott kéjgyilkosként pergeti sivár napjait. S ha ez nem lenne elég baj a jó Paulnak és a derék Stephennek, ott az apjuk, szintén rendőr, sőt kapitány, pipipitány: Brian Cox (a bűvtelen sárkány). S még lehet ezt is tetézni, konkrétan a forgatási helyszínnel, ami a Hilbre-szigetek közül nyilván a nagyobbik, vagy sima komputeranimáció, mert ilyen helyek ugyanis aligha léteznek. Szerencsére a Film Mánián már fél hat előtt elkezdték a Lovasok a forgószélben című réges-régi westernt, amiben az a jó, hogy a jóravaló cowboyokat összekeverik az akasztanivaló haramiákkal.

Szombaton Papp Laci lép a kötelek közé vagy a szorítóba, ezt még tisztázni kell. A Duna úgyszólván ebédidőben adja a Nehéz kesztyűket. Játékfilmről lévén szó, Papp Laci világbajnok bokszolót ad, ami szép és nemes dolog, bár én kicsit jobban szeretem a maestro bunyós filmjei közül Az oroszlán ugrani készült, abban Bujtor tízpercenként veri laposra nevezett Lacit. Az M3 pedig esti negyed kilenckor köszön be Azzal a szép fényes nappal, ami nem elég, hogy Szabó Magda, de még Szőnyi G. Sándor is rendezte, és Vajk elistvánosodásáról szól. Hát, így tévézzenek, ha mernek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.