tévéSmaci

Gólyakancellár

  • tévésmaci
  • 2018. február 20.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché kinyitották az ajtókat, mindegyik mögött ugyanazt találták. Egy asztal és néhány szék, szemben ablak, kutya, macska, plüssmackó – ők nem együtt, hanem felváltva. Itt a macska, ott a kutya, amott a bólogató Teddy mackó azzal a felemás gombszemeivel. Troché lépett az első ajtóhoz, Sztupa a másodikhoz. Troché feltépte, Sztupa előbb csak résnyire nyitotta, aztán kitárta, s így a harmadikat, majd a negyediket, s tovább is, mindenütt ugyanaz, nyitva felejtett hűtő, elveszett lombfűrész. Próbáltak mindent együtt és külön, Troché benézett az asztal alá, Sztupa leült a székre, kievett valamit a tányérkából, kiivott valamit a pohárkából, mégsem jutottak sokra. Szinte semmire, mígnem Sztupa elkezdte kinyitogatni az ablakokat. Vissza, sietve az első ajtóhoz, befelé, Troché tán a széket is felborította, úgy rohant kinyitni, legyen végre mindenütt kereszthuzat. S nyíltak is az ablakok, előbb itt meg ott, aztán mindenütt, hol csikorogva, hol puhán, máshol meg el kellett szedni előle virágcserepeket, illetve cserepes virágokat, ennyi volt csak a különbség az előző asztalokhoz és plüssmackókhoz képest, hogy az egyik ajtó mögött, az ablakban voltak virágok. Nem különösebben izgalmasak, távolról sem sokatmondóak, azt is túlzás lenne állítani, hogy jelzésértékük lett volna, de frissen voltak locsolva, alattuk a műanyag tálkában még ott csillogott némi túlfolyás. Nem sok, épp csak egy kevés. Sztupa türelmesen lerakta a földre, hogy Troché vagy valaki a nyomukban le ne borogassa őket, aztán futott tovább az újabb asztalok, székek, kutyák, cicák, plüssmedvék felé, megint semmi változatosság, semmi ránc, egy gyűrődés sem sehol. Elillantak a szagok is, kivitte a francba őket a huzat.

Pénteken (22-én) délután a Cinemax belecsap a három másfél órás részből összehordott Ku’damm 56 című német sorozatba, s ha már nekifog, le is darálja az egészet. S jól is teszi, mert a sorozat pont az, amit a címe ígér, magával ragadó látkép az adenaueri kor Nyugat-Berlinjéről: a gazdasági csoda egy tánciskola parkettjének szemszögéből mutatva, miközben a hátsó ajtón beoson a See You Later, Alligator!

Szombaton, ha már az egyben letolt sorozatoknál tartunk, az HBO 3 este kilenckor elkezdi cseh lerakatának Mammon című hatrészes krimijét, ami hál’ istennek nem a Staré Městóban játszódik, hanem a modern száztornyúban. Egy True Detective egyvégtében Borůvka felügyelő hazájában!

Vasárnap végre itt a karácsony, amit mi sem bizonyít jobban, mint a műsor: Sztárom a párom a ViaSat3-on. Banks úr megmentése a Benczúr utcában, nem, hanem az RTL II-n. Tigris és sárkány a Cinemax 2-n. Nos, mindenki látta a Sztárom a páromat ezerszer. De ki emlékszik arra, hogy Julia Roberts mit forgatott, amikor visszatért Londonba, s Hugh Grant olyan balul végződő látogatást tett a díszletben. Hát, sajnálom, hogy nem tudták önök sem, „egy Henry James-darabot”. A Kutyák és Lovak bezzeg ment volna, mi?!

Hétfőn – bár aligha érdemlik meg, hisz nem tudták a megfejtést – a kedves Jézuska és kedvencünk, a Cinemax 2 hoz kegyedéknek is egy Henry James-darabot, konkrétan A galamb szárnyait. Charlotte Rampling benne a szigorú nagynéni, és ott van nagyon Michael Gambon és a velencei karnevál is. A tévé helyett válasszák inkább a bejglit!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.