Ilyen állat nincs - Fókusz

Interaktív

Úgy lehet, ha példát keresnénk az idők során bizonytalan jelentésűvé, sőt kétessé vált szavakra, nemigen találhatnánk jobbat és érzékletesebbet a „közszolgálati” kifejezésnél.

Egyes nézetek szerint főnevek elé helyezve ez a szó elláthatja akár a fosztóképző feladatát is, s aligha vitatható, hogy mára összetételének mindkét fele, a „köz” és a „szolgálat” egyaránt könnyen megkérdőjelezhetőnek tetszhet. A jelentés elbizonytalanodása mögött pedig érdekes módon nemcsak az M1, de a kereskedelmi csatornák ernyedetlen fáradozása is fölismerhető. Közszolgálati magazin – formálisan például ez a műfaji megjelölése az RTL Klub Fókuszának is, ami annál is érdekesebb és meglepőbb, mivel a heti öt adással jelentkező műsor egyúttal természetesen „termékmegjelenítést tartalmaz”.

false

A múlt hét két utolsó adásában alighanem a Sziget Fesztivál lehetett ez a megjelenített termék: csütörtökön beharangozták, pénteken pedig elparentálták a barbadosi szupersztár, Rihanna föllépését. Így tehát a pénteki összeállítás lelkiismeretesen felmondta az aznapi internetes sajtóból és a Facebook-hírfolyamokból már ismertté vált véleményeket, szó került Rihanna extra kívánságairól és arról, hogy a hölgy egy parkolóban éjszakázott, s persze annak rendje és módja szerint körül lett lihegve az állítólag egymillió dollárt kitevő gázsi is: a vélelmezett summát a megkérdezett Sziget-illetékes „nem tudta cáfolni”. Éppen csak az a kézenfekvő kérdés nem merült fel a riport során, hogy vajon a történtek valóban teljességgel váratlanul érték-e a szervezőket? (Akiknek mozgástere ilyesformán csakis a horribilis összeg kipengetésére meg a vérző szívű sajnálkozásra szűkült: a bánat és a veszteség tehát közös.) Ehelyett, mintegy a csalódást kollektív módon feldolgozandó, a nézők SMS-ben jelezhették, hogy ők voltak-e már elszenvedői hasonlóan rosszul sikerült koncertnek? Nos, 70 százalékuk már volt.

A „béke jegyében” zajló, és ennek bizonyságaképp (figyelem, közérdekű bejelentés!) Zimány Linda és Kedves Ferenc párosát is a Hajógyári-szigetre szólító fesztivál mellett az olimpia a pénteki adás másik kötelező gyakorlata. Lóugrásban haladó történelmi áttekintéssel, a szívderítő személyiségű Keleti Ágnes megszólaltatásával, no és persze helyszíni beszámolóval. „Nincs itt semmi gond” – halljuk Rióból (a város teljes nevét mintha tilos lenne kimondani ezekben a napokban a magyar csatornákon), s ez mindenesetre megnyugtató.

Meglehet, a 150 esztendős Budapesti Állatkert Fókusz-beli szereplése is része egyfajta termékmegjelenítésnek, azonban a jubiláns intézményről elkészített anyag mégis üdítőnek bizonyul. Igaz, az optimálisnál kicsivel több idő jut az állatkerti szóvivő meg az igazgató kaserolására, de a főhangsúly mégiscsak az állatokon és az intézmény történetén van. Habár a zsiráf alakjára rácsodálkozó anekdotabeli férfiú mondata azért nem a legfrappánsabb változatban hangzik fel: „No, azért nem kell mindent elhinni.” Az elterjedtebb verzió szerint a mélyen életismerő felkiáltás így szólt: márpedig ilyen állat nincs! Mintha csak a kereskedelmi tévés közszolgálatról mondták volna!

RTL Klub, augusztus 12.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.