tévéSmaci

Kokaskörte

  • tévésmaci
  • 2018. szeptember 23.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché rendszerezték az állatparkot, hamar be kellett látniuk, hogy nagyon nagy feladatra vállalkoztak. Első lépésként ugyanis létszám­ellenőrzést tartottak. Az elöljárók az állatpark centrumába, a hangulatos főtérre vezényelték ki a teljes állományt: ahol korábban csak a por szállongott, s ördögszekeret hajtott a pajkos szél, most tömegek ácsorogtak hanyag testtartást öltve. A nyulak dohányoztak, tudniillik, a felmenőik közt annyi volt a kísérleti nyúl, hogy ők már függőnek születtek, szerencsére az egyik dohánymulti épp állatmentő kampányt indított akkoriban, s így ingyen szállították kamionszámra a szűrőtlen cigit, a nyulak valahogy nem tűrték a filtert, letörték, leharapták, így hamar megtörtént az átállás a mezítlábas termékszerkezetre, de ez úgyszólván mellékszál, mert a teknősök tökmagot köpködtek széles szőnyeget alkotván maguk alá és köré, a kenguruk meg csak szimplán zsebre baszták a kezüket, de így is ők tűntek a legpökhendibb népségnek. Ráadásul ott voltak még a jámborak is, a szinte láthatatlanok, akik minden idegszálukkal csak a feltűnést kerülték, főnökük, a 100 éves kakadu egyenesen elbújt egy krokodil hasa alá, aki viszont kidőlt fatörzsnek álcázta magát, szóval baromi nagy volt a tömeg. Az elöljárók egy pillanatig gondban látszottak lenni, hogy kinek jelentsék a létszámot, aztán Sztupát választották, mert Trochénak annyira barátságos feje volt, hogy az is szóba került köztük, hogy beveszik állatnak. Végül nem vették, de Sztupának jelentettek. Sztupa fejben összeadta a lejelentett adatokat, de még csak a felénél járt, amikor átlátta, hogy ez így nem megy, s feladta az összeadást. Nem is az egybegyűltek számossága tűnt riasztónak, hanem a sokféleségük, ezért így kezdte beszédét: Álla-tok! Sokan vagytok. Sokfélék. Mindő­tökből tücsköt csinálunk.

Pénteken (24-én) egyszerűen nem tehetünk mást, mint bejárjuk a világot hű Junosztyunk fedélzetén. Mindenki Párizsba vágyik, mi is ott kezdünk tehát. Az HBO este kilenc után adja a Vincent és a világvége című francia–belga műalkotást, melyben konkrétan azért kell Párizsba menni, mert nyakunkon a világvége. Amennyiben viszont jó okunk van tartani a világvégétől, tízkor át lehet szállni a Dunán hajózó Polisse című dettó francia drámára! Ez persze a párizsi rendőrség előtt tornyosuló nehézségeket tárgyazza, egészen az alkalmi gépkocsihiányig elvezetvén türelmes nézőjét. Ha nem kell Párizs, nekem a Dolomitok is megfelel, a Cinemax 2-n 22.40-kor kezdődő Három hegycsúcs ugyebár a Drei Zinnent/Tre Cimét jelenti, s arról szól, hogy méretre kell szabni az új papát, amire kétségkívül a legalkalmasabb eszköz a bivakolás. Szerencsére volt előtte valami, ami Bostonban játszódott, ahol legfeljebb bankrablások alkalmával bivakolnak a népek. Vagy otthon, sötétedés után, amikor Az éjszaka törvénye lép életbe, aminek a filmkészítés legbostonibb bostonija, aki még a bostoni fejtágítónál is bostonibb, szóval Ben Geza Affleck szerez érvényt, bizonyítván, hogy a bostoniak is magyarok. Kilenckor Brooklyn arcai volt Titus Welliverrel és Vincent D’Onofrióval a Filmboxon. S ha már Vincent, itt a tévévilág vége is – oh, már mióta. Önök se forszírozzák a dolgot!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.