rés a présen

Mellbevágó, de attól még igaz

Fiáth Marianna MC, újságíró

  • rés a présen
  • 2018. szeptember 23.

Interaktív

rés a présen: Rég hallottunk a Ludditákról, hol tart ma az első női rapprojekt?

Fiáth Marianna: A régebbi zenekaros plusz dj-s felállással már nem lépünk fel, pár éve a PinUps punk-rock csajbanda állandó tagjai lettünk a tesómmal, Fiáth Titával, és csak azért szoktuk kiírni, hogy Ludditák, mert a koncertszervezéskor ez állítólag számít. Éppen jövőre lesz húsz éve, hogy megalakultunk, ami elég mellbevágó, de attól még igaz. Egy GeciCsuj nevű háromakkordos punkzenekar sokáig tervben volt (Trágyaszóró lett volna az első lemezünk címe), de akkor jött Nagypál Orsi, és felvételiztünk a PinUpsba, ahová maximális pontszámmal vettek fel mindkettőnket.

rap: Mit kell tudni a PinUpsról?

FM: Lendületes, kemény és vicces csajzenekar, 2014 óta létezik, velünk együtt most már hattagú.
A kezdeti „csak a barátok örömére” összehegesztett feldolgozások után egyrészt tényleg megtanultak hangszeren játszani, másrészt elkezdtek jobbnál jobb saját számok születni. Dobbal (Tiszai Vivi), basszgitárral (Gellért Linda), szólógitárral (Nagypál Orsi) és billentyűvel (Perlaki Zsuzsi) felálló igazi kisbetűs zenekar, jó húzása van, sokat rikácsolunk benne – a legjobb, ami történhet. Megjártuk már a Tel-Aviv Pride-ot, a Szigetet többször is, de alapvetően a kisebb klubbulik és a fesztiválkoncertek állnak jól.

rap: Milyen a munkamegosztás egy hattagú női zenekarban?

FM: Mutogatni kéne, olyan. Végre van állandó próbahelyünk, mintha a Fekete Lyukat és valami zenész-menekülttábort boronáltak volna össze, úgyhogy van idő és hely dolgozni, folyton okoskodni és belepofázni egymás dolgába. Senki sem igazán képzett zenész, gondolhatod: szótárt lehetne írni a szakmai instrukció címén született idióta szavakból. Téma és számötlet rengeteg van, sok félkész zenei alap, amiből Titi kész szöveget ír, aztán lassan minden összeáll.

rap: Milyen műsorral turnéztok?

FM: Évek óta könyörgünk, hogy Samantha Fox
Touch Me című számát is játsszuk, de nem hajlandók rá. Úgyhogy marad a punk-rock meg az eszetlen reppelés, saját számok és néhány feldolgozás, a komfortzóna-tágítástól a buzilobbiig, a dizájnerdrogoktól a párkapcsolati nyűgökig sok minden terítékre kerül.

rap: Mikor és hol láthatunk benneteket ősszel, és a távolabbi jövőre vannak-e terveitek?

FM: Naná, egy csomó – ezek évek óta kábé ugyanazok, de idén már tényleg pontot teszünk az összes végére. Stúdiómunka ősszel, kislemez, aztán video­klip, és jövőre több fesztiválon és csajbuliban szeretnénk ott lenni itthon és külföldön is. Legközelebb a Mika Tivadar Mulatóban lépünk fel szeptember 28-án, aztán az Aurórában november 1-jén, reméljük, nem zárják be addig – meg utána sem.

rap: Milyen más projektekben vagy benne még?

FM: Nagypál Orsi Nyitva című első nagyjátékfilmjének a főcímzenéjét fejeztük be nemrég a tesómmal és Péterfy Borival (a zeneszerző Moldvai Márk), a filmet október közepétől játsszák, a szám már korábban hallható lesz. Emellett újságíróként dolgozom, könyveket és magazinokat szerkesztek.

rap: A sisterhoodban mi a legfontosabb?

FM: Mindegy, hogy hogy, csak nehogy sehogy.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.