Lakva ismerni meg - Star Academy

Interaktív

Az élet rövid, a „beköltöző show” hosszú – a műsorújságra pillantva könnyen ez a mélabús gondolat fészkelhette be magát a borongásra hajlamos tévénéző lelkébe, a Tv2 realitybe oltott zenés tehetségkutatójának első, majd háromórás időtartamúnak jelzett adása előtt. A Star Academy által keltett nulladik benyomás természetesen inkább csak egy általános műfaji sajátosság leolvasása, hiszen jóformán ha Richard Wagner, Tarr Béla és Peter Jackson bánik oly bőkezűen az idővel, mint akármelyik ki- és beszavazóshow meg végtelenített tehetségkutató-döntősorozat megrendelője és műsorrendbe állítója. Persze az sem a Star Academy egyedi jellegzetessége, hogy az adás valójában még a jelzettnél is korábban kezdődött múlt szombat este: a híradó utolsó szakaszában, a két műsorvezető, Ördög Nóra és Majka bejelentkezésével, a láthatatlan stúdióközönség folyamatos sikoltozásának kíséretében, a műsor állandó jelenlétét ígérve az elkövetkező napokra-hetekre-hónapokra.

false

A voltaképpeni Star Academy azután a daloló zsűritagokkal indul, s ebben van valami bizalomgerjesztő, mert itt most kivétel nélkül olyan emberek ülnek a dalosok sorsáról döntő zsűriben (s válnak majd rögvest mentorokká), akik maguk is tudnak énekelni. Ez még annak tudatosítása mellett is üdítő jelenség, hogy amúgy csupa sokszorosan kipróbált és részben unalomig kiismert tehetségkutatós-zsűris veterán gyűlt össze az asztal mögött: Keresztes Ildikó, Pásztor Anna, Vastag Csaba és a világkarrier örökös várományosa, Király Viktor. Ők rendben el is játsszák a szerepeiket, s különösen Pásztor Anna olykor még arra is kész, hogy érdemi és eredeti, azaz jó előre nem borítékolható véleményeket fogalmazzon meg.

A tűzriasztó vijjogásától, Vastag orrméretének sűrű emlegetésétől és hangosítási bakik sorától kísért első beköltözőshow (melyet másnap egy ugyanilyen adáskolosszus követett) mindenesetre felvonultatott néhány kellemes, valamint másfél izgalmas hangot is. Viszont a műsorkészítők a személyiségek helyett láthatóan inkább figurákat, s ami még rosszabb: sztorikat kerestek, méghozzá lázasan. Így válhatott aztán heveny dramatizálás tárgyává a 18 éves lány, aki olyannyira híján van az önbizalomnak, hogy „eddig még sohasem mert tehetségkutatóra jelentkezni”. Így lett a mostani szereplés „talpraállás” a hat éve azonos dallal jelentkező és akkor kiejtett fiatalember számára. S mindenekelőtt így kerülhetett elénk a szemérmetlenül hamis jelenet a szakítás utáni „lakhatási problémája” közepette meginterjúvolt, cuccaival az utcán szomorkodó énekesnőről.

A szenvedélyes túlspilázás persze érthető, elvégre a dalospalántákat az akadémiának elkeresztelt stúdióbelsőbe beköltöztető műsor rögtön a kezdetektől a Való Világgal fut versenyt. Innen nézve nem is csupán méretes otrombaságnak, de legalább ennyire szándékolt nézőkecsegtetésnek is tekinthető, hogy a versengő lányokkal kapcsolatban többször is említették ebben a legelső adásban a megcsiszolás (pl. „bent nehogy megcsiszoljanak!”) gusztusos fordulatát. S mivel a Tv2 napi rendszerességgel és bőven tudósít majd a bekamerázott tömegszállásról, akár még szó szerinti értelművé is válhat a kivárás megszokott óvatoskodó szava: meglátjuk!

Tv2, augusztus 27.

Figyelmébe ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.

Mindent a 25-re

Az Orbán-kormány továbbra is töretlen lelkesedéssel várja az új amerikai kormányzat hivatalba lépését. Pedig ez nemigen fogja segíteni a 2025-ös magyar költségvetés kulcsfontosságú sarokszámainak teljesülését.