BALATON melléklet – rés a présen

„Máshol szarvasok”

  • rés a présen
  • 2022. május 25.

Interaktív

Princzinger Péter, a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány és a Magyar Kerékpáros Szövetség elnöke

rés a présen: Kinek az ötlete volt a BalatonBike365 projekt?

Princzinger Péter: Nagyon régi történet ez. Még 2014 táján jelent meg az a kormányhatározat, amelynek célja az aktív turisztikai hálózatok fejlesztése volt, a gyalogos túrázásra, a kerékpározásra, a vízitúrázásra, a vitorlázásra és a lovaglásra terjedt ki, ennek egyik lába a Magyar Kerékpáros Szövetség által létrehozott BalatonBike365 projekt. A név azt fejezi ki, hogy a Balaton nemcsak nyáron várja a vendégeket, hanem az év minden napján. A célunk az volt, hogy a főszezonról levegyük a terhet, hiszen akkor van a legmelegebb, akkor vannak legtöbben, ami miatt rendesen kerülgetni kell bicajjal az embereket. Ehhez képest ott a nagyon értékes április, május, június, meg a szeptemberi és októberi időszak, amikor kellemesebb az idő, és vannak szabad kapacitások. A másik fő megfontolás az volt, hogy ne csak a Balaton-partra irányítsuk a forgalmat és a költést, hanem kicsit távolabb, a parttól 10–15 kilométerre lévő szolgáltatókhoz is.

rap: Hogyan készítettétek elő a tervet?

PP: A kollégáink bejártak 1200 kilométernyi, a térségben jól ismert kerékpározható utat, és ebből leszűrtünk 800 kilométert. Az útvonalakat leegyeztettük mindenkivel, a nemzeti parktól az erdőgazdaságokon át az ingatlantulajdonosokig, attól függően, hol mennek keresztül. Aztán útjelző táblákat, eligazító jelzéseket helyeztünk el, továbbá mindent, ami a biztonságos közlekedéshez kell. Ezeket az utakat és az utak mentén ingyenesen látogatható attrakciókat is tartalmazza az az elektronikus adatbázis, amelyre az útvonaltervező weboldal és mobilapplikáció épül.

rap: Milyen igényeket elégít ki az adatbázis?

PP: Nem úgy működik, mint egy autós navigáció, hogy a legrövidebb vagy leggyorsabb utat választhatja az ember, hanem mondjuk azt a lehetőséget, amelyik útba ejti a vászolyi sajtmanufaktúrát. Azok számára, akik nem annyira önállóak, vagy nem akarnak kitalálni útvonalakat, kialakítottunk a hálózaton 50 különböző tematikus túrát. Csak ki kell választani, és minden szükséges infót megkap hozzá a túrázó.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.