Tévésorozat

Szilícium-völgy

  • Baski Sándor
  • 2014. július 27.

Interaktív

David Finchernek A közösségi hálóban már sikerült méltóképpen megénekelnie az új idők új hősét, az ún. kockát. Zuckerberget és társait arról lehet megismerni, hogy miközben emberfeletti technikai intelligenciával bírnak, szociális skilljeik átlagon aluliak. Fincher ebből a szituációból komoly életrajzi dámát kanyarított, pedig a pubertáskorból még alig kinőtt zsenik hatalomátvétele akár komédiaként is működhetne. És működik is a Mike Judge által kreált Szilícium-völgyben, amely, mint a cím finoman sejteti, az online cégek Mekkájában játszódik, és a szokásos felemelkedéstörténetet meséli el, egy kicsit másképp. Főhősünk, a Zuckerbergre gyanúsan hasonlító Richard, egy új fájltömörítési eljárással hívja fel magára két rivális techguru figyelmét. A vélhetően Bill Gatesről mintázott Belson tízmillió dollárért rögtön meg is venné az ötletet, a Steve Jobsra hajazó Gregory viszont csak részesedést kér a cégből, amelyet cserébe segítene felfuttatni. Richard az utóbbi opciót választja, és a döntését szinte azonnal meg is bánja. A semmiből felépíteni egy start-up vállalkozást még releváns tapasztalatok birtokában sem egyszerű feladat, úgy meg pláne nehéz mutatvány, ha a főnök gyakorló pánikbeteg, kollégáit pedig a hasonszőrű lakótársaiból verbuválja.

A baráti közösséget egy ponton mégis illene professzionális intézménnyé, vagyis munkahellyé szervezni. A közösségi hálóhoz hasonlóan a sorozat is ezt a folyamatot próbálja dokumentálni, és erre a feladatra Mike Judge-nál, a Hivatali patkányok rendezőjénél kevés alkalmasabb személy létezik. Judge ugyanakkor nemcsak a szexuálisan frusztrált kockafejűek világáról készít analízist, menet közben a teljes hi-tech színtért is kiszatirizálja, hasonló precizitással. A Szilícium-völgyet valójában nem is a poénjai emelik ki a sitcom-dömpingből, hanem az, hogy annyira komolyan veszi a saját témáját, amennyire csak lehetséges.

Az HBO sorozata

Figyelmébe ajánljuk

Halál kasmírpulóverben

Almodóvar öregszik. E tény új dolgokra sarkallja: megjött az étvágya, hogy az öregedésről és a halál egyre nyomasztóbb közelségéről meséljen, és el-elkalandozik spanyol anyanyelvétől.

Mi végre, mi végre?

A Láthatáron Csoport új produkciójának az alcíme – részvételi boldogulás 90 percben – csak első pillanatban tűnik furcsának, hisz’ mindenki próbál valahogyan boldogulni. Együtt, külön, akárhogy. De van-e értelme az egésznek?

Dubček dadogása

2023. október 17-én Pekingben, ahová Kína önfényező „Egy övezet, egy út” fórumára Orbán Viktor egyedüli uniós politikusként utazott el, a magyar kormányfő Vlagyimir Putyinnal is tárgyalt.

Sorcsere Brüsszelben

Az Európai Parlament október 27-én jóváhagyta az Ursula von der Leyen vezette második Európai Bizottság névsorát, rajta a magyar Várhelyi Olivérrel. Az EU új végrehajtó szerve, „kormánya” december 1-jén kezdte meg munkáját, és a 2029-es európai választásokig lesz hivatalban. Ugyanekkor történt őrségváltás az állam- és kormányfők testületében, az Európai Tanácsban is, ahol a belga liberális Charles Michel helyére a portugál szocialista António Costa lépett elnökként. Ezzel teljessé vált a tisztújítás az uniós intézmények élén.

Digidemokrácia

  • Bretter Zoltán

Az elmúlt években sokszor tettem fel magamnak azt a kérdést, hogy vajon hol marad a „román Orbán Viktor”? Az elnökválasztás november 24-én tartott első fordulójának másnapján Romániában mindenki azt kérdezte, hogy honnan bukkant föl Orbán Viktor románsággal súlyosbított változata?

A tétovák és a rutinos betartók

Két hónap után sem jutottak dűlőre egymással a frakciók a Fővárosi Közgyűlésben a főpolgármester-helyettesek ügyében, és nem tűnik úgy, hogy közelednének az álláspontok. A Tisza Párt mintha továbbra is keresné a helyét a fővárosi politikában.

Mennyek és poklok

Jövő márciusban lejár Matolcsy György mandátuma az MNB élén, utóda Varga Mihály pénzügyminiszter lesz. Mit köszönhetünk Matolcsy jegybankelnöknek a Pallas Athéné Alapítványokon, a „kőgazdag” fián és a még mindig magas alapkamaton kívül?

„Ezt ma egy magyar bíró nem meri kimondani”

Másfél évtizede dekorálja ki a kormány társadalmi célú hirdetéseknek álcázott propagandaplakátjait a pécsi jogász, akit ezért elmarasztalt a bíróság. Nem adja fel, az elzárást is vállalja a szabad véleménynyilvánításért. Örül annak, hogy az „óbaloldal” eltűnőben van, de szerinte a Tisza Párt nem tud választást nyerni ellenállási mozgalom nélkül.

„Megjelent egy elefánt”

Mit tesznek a szakemberek a hortobágyi őslovak védelméért, s hogyan kell elaltatni a Budapesti Állatkert egyik rinocéroszát – a Spektrum új, saját gyártású műsorából ez is kiderül, de a nézők a jegesmedvéktől kezdve a bölényeken át a viperákig rengeteg állattal találkozhatnak a nyolc epizódban. A Dr. S.O.S. – Vészhelyzet a vadonban két főszereplőjével beszélgettünk.

Felöltözhet, Mrs. Robinson

Miközben a média és a művészet a feminizmustól hangos, észre sem vesszük, hogy női egyenjogúság címen néha még mindig férfivágyakat kiszolgáló képeket, történeteket adnak el. A gerontoszex témáját feldolgozó filmeket olykor már önmagukban progressziónak tekintik – de vajon valódi reprezentálást nyújtanak-e az érintett nőknek, vagy csak mélyítik a problémát?