Tévétorrent

The Royals

  • Szabó Ádám
  • 2015. június 7.

Interaktív

Nemrégiben szellőztette meg az erre fogékony brit sajtó, hogy a királynő nem szimpatizál Kate Middleton családjával. S ki tudná felejteni Harry herceg szennylapokban lábjegyzetelt ifjúkorát? Hiszik vagy sem, valaki fogta ezeket a bulvárhíreket és a light-szappanok, illetve a tinidrámák plotline-sémái mentén sorozatot kreált belőlük – természetesen csak egy elképzelt királyi családdal a középpontban.

Mindebben a brit néplelket néhány csésze tea és a süti, illetve a Buckingham-palotára felszúrt brit zászló képviseli. Miért is várnánk mást a sorozatot útjára indító amerikai E! csatornától – ők szabadították a világra a Kardashian családot. Máris a szexnél tartunk, azt pedig az ifjú hercegek és hercegnők is kedvvel művelik – valami ilyesmi lehet a széria tanulsága. De hogy az élet ott sem fenékig yorkshire pudding, arról szülő-gyermek konfliktusok és kamaszos kitörési kísérletek sora árulkodik. A gátlástalan királynő szerepében Elizabeth Hurley, aki ezt a szerepet lassan egy évtizede képtelen levetni, de amíg a figura ilyen huncut mosolyt és makulátlanul feszülő dresszeket kíván, ő jól van. Hasonlót hozott a Gossip girl ­című, nálunk Pletykafészek néven futott sorozatban is, aminek cél­közönsége tökéletesen egybevág a The Royalséval. Mindig lesznek ugyanis szériák, amik úgy tesznek, mintha fellebbentenék a fátylat az elérhetetlen gazdagság és előkelőség romlottságáról. Lám, pezsgővel tölti meg a füves vízipipáját, de úgy évődik az anyjával és úgy sír szerelmi bánatában, mint a szomszéd kettővel mellettünk. Mindennek pedig maga a monarchia a tétje.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.