Tévé

Van egy béna sztorid

Reggeli

Interaktív

„A 2000-es évek első évtizedében az ország legsikeresebb szórakoztató reggeli műsora és az új műsor gyökerei és szellemisége azonosak, azonban az új Reggeli a televíziózás világában végbement változásokat maximálisan leköveti.”

Jelentsen bármit is ez az önérzetes hitvallás (már ha ugyan jelent valamit egyáltalán), az elvitathatatlan tény, hogy a reggeli bulvármagazinok kis igényű műfajában hagyományosan az RTL Klub műsora uralja a mezőnyt. Mármint azt a mezőnyt, amelyből időnként azért ki-kiiratkoznak a versenyzők, ráeszmélve arra, hogy a közönség (meg az éves bevételi előirányzat) egész jól elvan reggeli magazinműsor nélkül is. De azért presztízs és programigazgatói felbuzdulás is van a világon, szóval pár esztendős kihagyás után újraindult a Reggeli is: kicsit álmosan, önnön feleslegességét mélyen átérezve, de korántsem minden báj nélkül.

Jóllehet a báj szót mára némi gyanakvás lengi körül, a bájos jelző meg olykor egyenesen sértésnek hangzik, még így is megkockáztatjuk annak kijelentését, hogy az új Reggeli néhány bájos műsorvezetőre lelt. Peller Anna és a férje, Miki a jobb pillanatokban ugyanis ilyen párost alkot, Fehér Tibor átütő, fiús báját pedig egyenesen csúcsra járatják hétköznap reggelente. A báj persze igen hamar elhasználódhat a képernyőn, de amíg kitart, sok mindent bocsánatossá tesz, vagy egyenesen földob. A múlt pénteken például egészen üdítőnek tetszett, hogy Fehér műsorindítás gyanánt, legsugárzóbb mosolyát felvillantva, arra kapacitálta társát, Kovács Dórát (született ÉNB Zsófit), hogy mesélje el egy béna sztoriját. (Elmesélte, tényleg béna volt.)

A műsor túlnyomó része nem is igényel többet ennél a keresetlen lazaságnál: egy adás, ahol fel kell konferálni a „zabkásakirálynőt” vagy éppen Puskás Petit, úgy lehet, nem is viselne el egykönnyen másfajta hozzáállást. A fő hangsúly amúgy is a csatorna önreklámján van, hiszen nyakunkon a sokadik X-faktor meg a Survivor dömpingje. Az előbbiről szólva a mentor-zsűritag Puskás megkockáztatja a kijelentést, miszerint „iszonyat jó lesz, ha nem is forradalmi”. A túlélős vetélkedő versenyzőire leselkedő ilyen-olyan, pókos-hüllős veszélyeket pedig hosszabb szegmens taglalja, ahol is Fehér száját elhagyja ez a mondat: „Na, jó, jó, de azért a Fülöp-szigeteken biztos van valós veszély.” (Nos, számos egybehangzó híradás szerint van.)

A tüntető naivitásnak ez a haladó szintje már azt jelzi, hogy a báj önmagában azért mégiscsak kevés. És mi tagadás, a kétórás adás végére soknak is tűnik a „nahát, érdekes!” típusú műsorvezetői álmélkodás mégoly őszinte reflexe is. S habár a világirodalom számos remekműve arról győz meg minket, hogy a tudás rendre az emberi hamvasság ellen dolgozik, azért képernyőn – és színpadon – sem árt ráhajtani a nagyobb tudásra. Ha másként nem, hát legalább úgy, ahogyan azt a Puskás Peti–Eke Angéla páros egyik beltagja kategorikus imperativus gyanánt megfogalmazta: „Fontos, hogy a színházak jobban elmerüljenek a popkultúrában.”

RTL Klub, augusztus 25.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.