Kiszámoltuk, hány langyosabb napunk maradt

Változékony, frontokkal tarkított, alkalmanként szeles, de még nem túl hűvös napokkal kezdődik október. Hétvégére még melegedhet is!

Az október eljövetelével többnyire már csak az lehet a kérdés, hogy hány langyosabb napunk maradt még a természet jóvoltából, és meddig tolható ki az igazán hűvös idő eljövetele.

Továbbra is szükségünk van a melegítő napsütés illúziójára, no meg arra, hogy legalább napközben a nélkül tudjunk szellőztetni, hogy menten jégveremmé változzon lakásunk (és ne kelljen rögtön feltekerni a fűtést).

Maradt még elég forró levegő – csak nem nálunk

Tőlünk délre és délkeletre (a Szahara, az Arab-félsziget környéke, Közel-Kelet) még elég forró levegő maradt ahhoz, hogy abból egy kevés nekünk is juthasson, amennyiben kedvezőek az áramlási viszonyok. Ám mire idáig eljut a sivatag perzselő lehelete, az nálunk többnyire már csak visszafogott melegedést, afféle bágyadtan langyos időt, vénasszonyok nyarát képes előidézni – ha minden igaz, ez majd hétvégén lesz mifelénk esedékes. És persze nem csak nálunk, elvégre csütörtöktől szombatig tőlünk nyugatra (így Németország jó részén) is több fokkal melegszik.

false

 

Addig is (mondjuk péntekig) marad a már a múlt héten megszokott, kissé hűvösnek tűnő, de a sokévi átlagtól nagyon el nem térő, igazi október eleji idő, amelynek változatosságáról nem túl markáns frontok gondoskodnak. Az elsőből, mely hétfő estére érkezik és kedden estére távozik, még némi csapadék is ígérkezik, a második, teljesen kiszáradtan befutó front csütörtökre veti vissza (mindössze pár fokkal) a hőmérsékleteket. Közben azért, főleg hét elején még jelentős különbségek alakulnak ki az ország két fele között: míg délen, délkeleten, a Tiszántúlon néha (így hétfőn) a 20 fokot ostromolhatja a hőmérséklet, addig a Dunántúlon és északon ennél több fokkal rendre hűvösebb lesz (ebből a szempontból Budapest sem a melegebb régióba kerül). A héten többször is megélénkülő légmozgás ugyan ronthatja hőérzetünket, cserébe gondoskodik arról, hogy cserélődjön a fűtésnek köszönhető égéstermékek (és az apró szemű szálló por) miatt egyre pocsékabb minőségű levegő.

Péntektől azután már jobban melegszik az idő és szombat, vasárnap már sokfelé mérhetünk 20 foknál is többet. A hét közepétől egy jó ideig csapadék sem várható, igaz, vasárnapra virradó hajnalban a Dunántúlon és a középső országrészben már kialakulnak záporok, majd vasárnap főleg a nyugati országrészbe konvektív csapadékot (helyenként akár zivatarokat!) is hozhat a közelben örvénylő mediterrán ciklon miatt kissé labilis légköri helyzet. Némileg még bizonytalan, meddig tartanak ki a 20 fok feletti csúcshőmérsékletek, de a kilátások most biztatóbbak: egészen jövő hét végéig maradhat a visszafogott meleg! És talán nem is ez lesz idén az utolsó indián nyári epizód...

Csalóka felmelegedés

Persze csalóka az efféle felmelegedés, elvégre ilyenkor is csak pár órára éri el a hőmérséklet a mágikus 20 fokot – ezzel szemben ott vannak a mind hosszabb, a nap nagyobb részét uraló hűvös, sötét órák és a mindig csak lassan melegedő délelőttök. A délutánnak pedig hirtelen szakad vége, és a hosszát is csak az nyújtja meg, hogy még tart a nyári időszámítás.

Szombaton már 20 fok fölé

Hétfő: Nyugaton változóan felhős, néha napos, a Dunától keletre, az Alföldön inkább borongós időben többnyire 13, 20 fokig melegszünk: ezen belül a Dél-Alföldön helyenként meglesz a 20 fok is, ugyanakkor az északkeleti hegyvidéken 15 fok alatt ragadhatnak a hőmérsékletek (közben Budapesten és környékén sem lesz több 16 foknál, és kisebb szemetelő eső előfordulhat). A Dél-Alföldön, a középső országrészben és északnyugaton mérsékelt délkeleti szél fog fújni. Késő délutántól kezdve fokozatosan megvastagszik az addig vékony rétegfelhőzet, igaz, csapadék este, éjjel is csak elszórtan, főleg északkeleten és a nyugati határnál, hajnalban már kiterjedtebben, elsősorban a Dunántúlon és a főváros környékén várható. Közben a Dunántúlon megélénkül, helyenként megerősödik az északnyugati szél. Hajnalra 6, 10 fokig hűlünk.

false

 

Kedd: Zömmel felhős, napközben még többfelé csapadékos (esős, záporos) időben délután 12, 17 fokig melegszünk – ezen belül keleten, pláne délkeleten lesz a melegebb, a Dunántúlon a hűvösebb (Budapesten csupán 14 fokra számíthatunk). Előbb a Dunántúlon és a Duna mentén, később már a Dunától keletre is élénk északnyugati szél fog fújni, ami idővel felszaggatja a felhőzetet. A délután második felétől, illetve kora estétől már csak északkeleten eshet – az ország nagy részén csapadék ekkor már nem várható, éjszakára, de legalábbis hajnalra többnyire mindenhol kiderül, így hidegebb is lesz: reggelig 3, 9 fokig hűlünk, de északnyugaton hajnaltól már melegszik az idő. Közben főleg északon és északkeleten kissé élénk délnyugati-nyugati szél fog fújni.

Szerda: Délen zömmel napos, északon közepesen felhős időben délutánra zömmel 15, 20 fokig melegszünk – most talán délnyugaton lesz a legmelegebb. Napközben feltámad, többfelé (főleg az északi és a keleti országrészben) megerősödik, akár viharos lökéseket is produkálhat a délnyugati-nyugati szél - napnyugtára csitul a légmozgás. Délután északon a felhőátvonulásokból akár futólag eshet is, de éjszakára már nem várható komolyabb csapadék. Kora reggelig 3, 9 fokig csökken a hőmérséklet. Közben már csak mérsékelt északnyugati szél fog fújni.

Csütörtök: Inkább felhős, mint napos, de esőmentes időben délután sem lesz több mint 14, 18 fok. Az ország északnyugati és középső részén mérsékelt, néha megélénkülő északnyugati szél fog fújni. Éjszakára csökken a felhőzet, gyengül (és északkeleti irányba vált) a szél, így kora reggelig már alaposabban, egészen 1, 7 fokig lehűlhet a levegő.

Péntek: Napsütéses időben délutánra 15, 19 fokig melegszünk: délkeleten közelítheti meg leginkább a hőmérséklet a 20 fokot. Főleg az északnyugati országrészben kissé megélénkül a máshol visszafogottabb délkeleti szél. Éjszaka még sehol sem fog esni, hajnalra 3, 10 fokig hűlünk: a déli és a nyugati határnál (valamint a melegadvekció miatt a magasabb hegycsúcsokon) kevésbé lesz hideg. Éjszaka még csak mérsékelten fúj a délkeleti szél.

Szombat: E napon még sok napsütés, vénasszonyok nyara és többnyire 19, 24 fokos maximumok ígérkeznek – keleten lesz a melegebb, a Dunántúlon és az ország északkeleti, hegyvidéki területein nem lesz több 20 foknál. Főleg a Dél-Alföldön, a középső országrészben és az Észak-Dunántúlon élénk, máshol csak mérsékelt délkeleti szél fog fújni. Éjszaka a mérsékelt délkeleti szélnek és a viszonylag sok felhőnek is köszönhetően, csak 8, 13 fokig csökken a hőmérséklet. az éjszaka első felében még nem fog esni, de hajnalban és reggel elsősorban a középső országrészben és a Kelet-Dunántúlon alakulhatnak ki záporok.

Vasárnap: Főleg a Dunántúlon és a középső országrészben megnövekszik a felhőzet, a  nyugati és délnyugati megyékben elszórtan kialakulnak záporok is. Keleten és délkeleten várható több napsütés. Többnyire 17, 24 fokig melegszünk (csupán a tartósan felhős-csapadékos régiókban maradhat a hőmérséklet 20 fok alatt). Inkább csak mérsékelt (az északnyugati országrészben kissé élénkebb) déli-délkeleti szél fog fújni. Estétől  is elsősorban a Nyugat-Dunántúl felett lesz vastagabb felhőzet érkezhet és itt többfelé is eshet. Reggelig – gyenge légmozgás mellett – csupán 8, 14 fokig csökken a hőmérséklet.

(Előrejelzésünk a hét során folyamatosan frissül!)

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.