A blogról

Gambia, Gunjur, 2012

  • Németh László keramikus
  • 2012. december 14.

Jelentés Gambiából

Gambia a kontinentális Afrika legkisebb és az egyik legszegényebb országa.


Gunjur körülbelül tizenegyezer lakosú település (bár nem hiszem, hogy valaha bárki is megszámolta volna). Nincs villany, víz és egyéb közművek, viszont van GSM-hálózat és internet. A lakosság körülbelül negyven százaléka analfabéta. Ami számomra nagyon érdekes információ, mert nem tudom melyik nyelvhez képest, hiszen a hivatalos az angol, az emberek pedig általában egy csomó törzsi nyelven is beszélnek. Azért nehogy abba a hibába essünk, hogy azt higgyük, itt mindenki több nyelven beszél, mert van egy kis szépséghibája a dolognak, mégpedig az, hogy leginkább egyszerre használják mindet, azaz törzsi nyelvekből származó szavakat kevernek az angolba, és fordítva.

A fentiek tükrében könnyen belátható, hogy az odalátogató egy nagyon furcsa és egyben rendkívül érdekes időutazás résztvevőjévé válik. Aki pedig képes kívül helyezkedni ezen az egész groteszk és abszurd, sokszor vicces helyzeten, az akár jól is érezheti magát. Azt hiszem, nekem ez hellyel-közzel sikerült (csak tíz kilót fogytam).

A most induló bloggal megpróbálok bepillantást nyújtani ennek a különös kultúrközösségnek a mindennapjaiba, egy, a világra kíváncsian rácsodálkozó keramikus iparművész szűrőjén keresztül. Remélem sikerül.

Jó szórakozást.

Weboldalam az alábbi linkre kattintva tekinthető meg (én megnézném).

www.nemethlaci.hu

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.