Gerillaplakátok mutatják be az ausztrál buszmegállókban, hogy mekkora rombolást végzett a klímaszekptikus kormány

  • BM
  • 2020. február 5.

Katasztrófa

Nem csitulnak az indulatok a kontinensen, ahol brutális tűzvész tombol.

Január 30-án, csütörtökön Melbourne, Sydney és Brisbane külvárosi buszmegállóit olyan plakátok árasztották el, amelyek a Scott Morrison-kormány tétlenkedésére hívják fel a figyelmet: a miniszterelnök a kontinensen uralkodó tűzvész ideje alatt elutazott Hawaiira pihenni, és egyébként is, az általa vezetett kabinet sokáig egy klímaszekptikus álláspontot képviselt.

A politikai tematikájú falfestményeiről elhíresült Scott Marsh például készített egy olyan hirdetést, amelyen Morrishon látható a homlokán azzal a felirattal, hogy „klímatagadás”. Egyes plakátokon található QR-kód is, amin keresztül a polgárok eljuthatnak egy az adott művész által kiválasztott szervezethez, amelynek pénzt adományozhatnak.

A klímatagadó Morrison

A klímatagadó Morrison

The Guardian/Adam Scarf

Ugyanakkor egyes hirdetéseket olyan gyorsan szednek le, amilyen gyorsan korábban feltették őket a művészek: Marsh azt mondta a Guardiannek, hogy a múlt héten 78 plakátot telepítettek fel, de már csak néhány látható közülük a buszmegállókban.

Nem most kezdődött

Az „antihirdetések” („brandalism” vagy „anti-advertising”) története nem az elmúlt napokban kezdődött az országban: 1979-ben alakult egy csoport Sydney-ben, amely kifejezetten a cigaretta- és alkoholgyártókat célozta meg.

Nem példa nélküli, hogy a klímaváltozás veszélyeire és a vezetők tétlenkedésére ilyen módon hívják fel a figyelmet: 2015-ben 80 művész 600-nál is több buszmegállóba ragasztott ki plakátokat Párizsban az ENSZ éghajlatváltozási konferenciája idején. (A reklámokat itt tekintheti meg).

A mostani demonstrációban negyvenegy alkotó vesz részt: egyesek névvel, többségük viszont név nélkül vállalja a szerzeményeit. A csoport három hete alakult: a résztvevők megrendültek a tűzvész láttán, és felháborította őket, hogy a média nem számol be róla kellő alapossággal.

„Úgy éreztem, ha átvesszük a nyilvános helyek felett az irányítást, akkor azzal megfelelő hatást tudunk elérni” – fogalmazott a lapnak egy névtelenséget kérő szervező. Hozzátette, sokat gondolkodtak a kivitelezésen, de mivel idő és erőforrás szűkében voltak, ezért döntöttek a buszmegállók mellett. Az akcióban résztvevő művészek közül többen egyébként nem politizálnak – nem úgy, mint Marsh, aki évek óta reagál a kormány döntéseire. (The Guardian)

Három plakát a sok közül

Három plakát a sok közül

Fotó: The Guardian

Nagy a baj

Ausztráliában brutális méretű tűzvész zajlik, aminek következtében több mint egymilliárd állat pusztult el, és olyan élőlények kerültek a kihalás szélére, mint a kacsacsőrű emlős. Bár korábban is voltak hasonló tűzesetek az országban, a mostani korábban kezdődött, és olyan ökoszisztémák is leégtek, amelyek korábban sértetlenül megúszták.

A témával kapcsolatban korábban az Ökológiai Kutatóközpont munkatársával készítettünk interjút.

Ausztráliában eddig jobban féltek a recessziótól, mint a klímaváltozástól

Mindig is voltak tűzesetek a kontinensen, de a mostani szezon korábban kezdődött, és olyan ökoszisztémák is leégnek, amelyek korábban nem. Az Ökológiai Kutatóközpont munkatársával beszélgettünk. Narancs.hu: Miért lángol Ausztrália? Kröel-Dulay György (KDGY): Ausztráliában minden évben vannak tűzesetek, amiért az éghajlat és a növényzet a felelős.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.