Gerillaplakátok mutatják be az ausztrál buszmegállókban, hogy mekkora rombolást végzett a klímaszekptikus kormány

  • BM
  • 2020. február 5.

Katasztrófa

Nem csitulnak az indulatok a kontinensen, ahol brutális tűzvész tombol.

Január 30-án, csütörtökön Melbourne, Sydney és Brisbane külvárosi buszmegállóit olyan plakátok árasztották el, amelyek a Scott Morrison-kormány tétlenkedésére hívják fel a figyelmet: a miniszterelnök a kontinensen uralkodó tűzvész ideje alatt elutazott Hawaiira pihenni, és egyébként is, az általa vezetett kabinet sokáig egy klímaszekptikus álláspontot képviselt.

A politikai tematikájú falfestményeiről elhíresült Scott Marsh például készített egy olyan hirdetést, amelyen Morrishon látható a homlokán azzal a felirattal, hogy „klímatagadás”. Egyes plakátokon található QR-kód is, amin keresztül a polgárok eljuthatnak egy az adott művész által kiválasztott szervezethez, amelynek pénzt adományozhatnak.

A klímatagadó Morrison

A klímatagadó Morrison

The Guardian/Adam Scarf

Ugyanakkor egyes hirdetéseket olyan gyorsan szednek le, amilyen gyorsan korábban feltették őket a művészek: Marsh azt mondta a Guardiannek, hogy a múlt héten 78 plakátot telepítettek fel, de már csak néhány látható közülük a buszmegállókban.

Nem most kezdődött

Az „antihirdetések” („brandalism” vagy „anti-advertising”) története nem az elmúlt napokban kezdődött az országban: 1979-ben alakult egy csoport Sydney-ben, amely kifejezetten a cigaretta- és alkoholgyártókat célozta meg.

Nem példa nélküli, hogy a klímaváltozás veszélyeire és a vezetők tétlenkedésére ilyen módon hívják fel a figyelmet: 2015-ben 80 művész 600-nál is több buszmegállóba ragasztott ki plakátokat Párizsban az ENSZ éghajlatváltozási konferenciája idején. (A reklámokat itt tekintheti meg).

A mostani demonstrációban negyvenegy alkotó vesz részt: egyesek névvel, többségük viszont név nélkül vállalja a szerzeményeit. A csoport három hete alakult: a résztvevők megrendültek a tűzvész láttán, és felháborította őket, hogy a média nem számol be róla kellő alapossággal.

„Úgy éreztem, ha átvesszük a nyilvános helyek felett az irányítást, akkor azzal megfelelő hatást tudunk elérni” – fogalmazott a lapnak egy névtelenséget kérő szervező. Hozzátette, sokat gondolkodtak a kivitelezésen, de mivel idő és erőforrás szűkében voltak, ezért döntöttek a buszmegállók mellett. Az akcióban résztvevő művészek közül többen egyébként nem politizálnak – nem úgy, mint Marsh, aki évek óta reagál a kormány döntéseire. (The Guardian)

Három plakát a sok közül

Három plakát a sok közül

Fotó: The Guardian

Nagy a baj

Ausztráliában brutális méretű tűzvész zajlik, aminek következtében több mint egymilliárd állat pusztult el, és olyan élőlények kerültek a kihalás szélére, mint a kacsacsőrű emlős. Bár korábban is voltak hasonló tűzesetek az országban, a mostani korábban kezdődött, és olyan ökoszisztémák is leégtek, amelyek korábban sértetlenül megúszták.

A témával kapcsolatban korábban az Ökológiai Kutatóközpont munkatársával készítettünk interjút.

Ausztráliában eddig jobban féltek a recessziótól, mint a klímaváltozástól

Mindig is voltak tűzesetek a kontinensen, de a mostani szezon korábban kezdődött, és olyan ökoszisztémák is leégnek, amelyek korábban nem. Az Ökológiai Kutatóközpont munkatársával beszélgettünk. Narancs.hu: Miért lángol Ausztrália? Kröel-Dulay György (KDGY): Ausztráliában minden évben vannak tűzesetek, amiért az éghajlat és a növényzet a felelős.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.