A budapesti főpolgármesteri hivatal álláspontja szerint fertőzésveszélyes és szakmailag sem indokolható az Emberi Erőforrások Minsiztérumának legutóbbi döntése, miszerint a koronavírusos betegeket Budapestre kell szállítani.
Mint arról beszámoltunk, Kásler Miklós emberi erőforrás miniszter legutóbbi rendelete alapján az ország bármely területén diagnosztizált, szállítható állapotban lévő "középsúlyos és kritikus állapotú" koronavírusos betegeket két budapesti intézménybe (Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet, illetve az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet) kell szállítani.
Péntektől kötelezően két budapesti kórházba kell szállítani a koronavírus-fertőzötteket
Módosították azt is, hogy milyen beavatkozások előtt kell tesztet végrehajtani. Lassan szokásává vált az operatív törzsnek és a kormánynak, hogy a hétvége előtti utolsó pillanatban adják ki a legfontosabb döntéseket és rendeleteket. Kásler Miklós legújabb, május 8-án kiadott rendelete - amely a kiadás napján, pénteken azonnal is érvénybe lépett jelentős módosításokat tartalmaz az eddigi egészségügyi eljárásrendekre vonatkozóan - részletezi a 444.hu.
A főpolgármesteri hivatal közleményében azt írja, László Imre, Újbuda polgármestere, egykori kórházigazgató és Havasi Gábor egészségügyi tanácsnok, mentőápoló is úgy véli minden szállítás, felesleges helyváltoztatás a beteg állapotának rosszabbodásának kockázatát hordozza magában, ráadásul az úgynevezett szállítási trauma - a tapasztalatok szerint - növeli a kórházban töltött napok számát is.
"A koronavírussal fertőzött betegek szállítása jelentősen növeli az érintkezések számát, ezzel párhuzamosan nő a személyzet megfertőződésének kockázata is" - írják a közleményben.
László Imre szerint nincs hozzáadott értéke annak, hogy a betegeket két kijelölt budapesti kórházba szállítsák, jelenleg nincs olyan terápia, amely csak ezekben az intézményekben lenne elérhető, a kísérleti fázisban lévő terápiás módszerekbe pedig a regionális centrumkórházak is bevonhatók. A koronavírusos betegek ellátására alkalmasnak kell lennie a regionális centrumkórházak infektológiai és intenzív terápiás osztályainak is, amennyiben nem azok, akkor sürgősen fel kell készíteni ezeket.
Havasi Gábor, aki maga is mentőápolóként dolgozik, arra is felhívta a figyelmet, hogy a Mentőszolgálat kapacitásai szűkösek, ezzel az intézkedéssel pedig tovább nő a terhelés.
Emellett a budapesti egészségügyi ellátás jelenleg is túlterhelt, hiszen annak ellenére kell újraindulnia a járóbeteg-szakellátásnak, hogy az ebben részt vevő intézményekből jelentős személyzetet vezényeltek át a járványkórházakba. Ez az intézkedés csak újabb, értelmetlen teher lesz a fővárosi egészségügyi dolgozók számára.