„Bár voltak kétséges esetek, továbbra sincs magyar érintettje a Kínából kiinduló koronavírusnak” – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) vasárnap. A tárcának sem Magyarországon sem külföldön nincs tudomása magyar betegről, és olyan külföldiről sem, aki úgy tartózkodik Magyarországon, hogy korábban megbetegedett volna – írja a Napi.hu.
Kínában egyre csak terjed a fertőzés, bár az Egyészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója, Tedros Adhanom Ghebreyesus szerint a kínai szükséghelyzet még nem jelent világméretű válsághelyzetet. Összeszedtük, hogy hol észlelték a koronavírus megjelenését. A betegekben egy közös van: mindegyike járt a vírus „otthonának” számító Vuhanban.
|
Ezeken a helyeken tűnt fel
A Nemzeti Egészségügyi Bizottság legfrissebb adatai szerint 24 óra alatt 769 beteg esetében bizonyosodott be, hogy koronavírussal fertőződött, a számuk így 2744-re nőtt. A kórba vasárnap estére már 80-an haltak bele.
Az Egyesült Államokban újabb feltételezett koronavírusos fertőzéses esetet vizsgálnak – közölte az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) a múlt héten. A betegséget Texasból jelentették. Az orvosok azonosították a páciensnél jelentkező tüneteket: arra a következtetésre jutottak, hogy a férfi vélhetően koronavírussal fertőzött, ezért azonnal karanténba helyezték. Nem ez volt az egyetlen hasonló eset, az Egyesült Államokban több személynél diagnosztizáltak új típusú koronavírusos tüdőgyulladást, Los Angelesben, Seattle-ben és Chicagóban is kezelnek hasonló tünetekkel betegeket.
Több embert kezelnek az Egyesült Királyságban koronavírusra jellemző tünetekkel: négy embert Skóciában, Észak-Írországban egyet vizsgálnak. A skóciai betegek légzőszervi megbetegedéssel kerültek kórházba, hárman közülük Edinburghban, egy pedig Glasgowban lakik. Az észak-írországi közegészségügyi szolgálat múlt héten közölte: az egyik belfasti kórházban is kezelnek egy férfit magas lázzal járó tünetekkel. Az Edinburghi Egyetem fertőző betegségek kutatására szakosodott intézményének vezetője szerint nagyon valószínű, hogy Nagy-Britanniában azonosítani fognak új vírus okozta megbetegedéseket.
A francia egészségügyi miniszter megerősítette, hogy jól van a koronavírus okozta megbetegedéssel, elkülönítve kezelt három ember Franciaországban: egy Párizsban turistáskodó kínai házaspár, valamint egy Bordeaux-ban elő kínai származású francia férfi betegedett meg a közelmúltban. Agnes Buzyn felhívta rá a figyelmet, a három franciaországi fertőzött Kínában betegedett meg, Franciaországban egyelőre nem terjedt tovább a kór, de hat újabb gyanús esetet vizsgálnak a hatóságok.
A koronavírus Ausztráliában is megjelent. „Az első megerősített esetet most észleltük. Egy vuhani kínai férfi múlt vasárnap érkezett Melbourne-be. Amint rosszul érezte magát felkereste maszkban a kórházat. Azonnal elkülönítették. Jelenleg stabil az állapota. Egy Melbourne-i kórházban ápolják” – mondta egy helyi orvos.
Tünetek és kezelés A koronavírus leggyakoribb tünetei a magas láz, a száraz köhögés, mellkasi fájdalom, légzési nehézségek és a fáradékonyság. A korai stádiumban ezek a panaszok enyhék vagy közepes erőségűek. A legtöbb koronavírus általában egyszerű megfázásos tüneteket okoz, ami pihenéssel és vény nélkül kapható gyógyszerekkel könnyedén kezelhető. Az Egészségyügyi Világszervezet (WHO) javaslata szerint rendszeresen, alaposan kezet kell mosni, a köhögéskor és tüsszentéskor el kell takarni a szánkat és az orrunkat (zsebkendővel vagy könyökhajlattal), tovább kerülni kell a kapcsolatot azokkal, akik felső légúti fertőzések egyértelmű tüneteit mutatják. A kezeinket, ujjainkat távolt kell tartani a szemeinktől, orrunktól és szánktól, és ne használjunk közös evőeszközöket. A súlyos koronavírus-fertőzések kórházi ápolást igényelnek, más esetben viszont úgy kell kezelni, mint egy náthát: sokat kell pihenni, és sok folyadékot kell inni. Torokfájásra és lázra vegyünk be vény nélkül kapható gyógyszert (antibiotikum nem használ mert vírusfertőzésről van szó). Párosító, forró gőzölő zuhany segíthet enyhíteni a torokfájást és a kaparó érzést. |